Svjetski mediji Penavu i ekipu svode u istu ravan s AfD-om i Le Pen, a njihovu ispraznu priču o hrvatskim Srbima progutali nisu

Koalicija HDZ-a i DP-a zaintrigirala je brojne strane medije

FOTO: Luka Stanzl/PIXSELL

Kao što smo se uvjerili, recepcija nove hrvatske vlade u inozemnim krugovima nije povoljna već sada iako se još ne zna kakvu će točno politiku ta vlada voditi. A kako će se hrvatski građani nositi s izvjesnim političkim zaokretom, to ćemo tek vidjeti.

Razgovori o koaliciji HDZ-a i Domovinskog pokreta, a sada i imenovanje Andreja Plenkovića mandatarom za formiranje zajedničke vlade, nisu europske i svjetske medije ostavili ni u kakvoj nedoumici ni o novom partneru HDZ-a, a niti o naravi tog saveza. Ovdje se Ivan Penava i Plenković s građanima možda mogu igrati mačke i miša, ali slika izvana od starta je sasvim jasna.

Prvo, strani izvjestitelji konstatiraju da je Plenković nakon ovih izbora politički oslabljen. Drugo, svi mediji, bez obzira na orijentaciju, unisono nazivaju Domovinski pokret strankom krajnje, nacionalističke desnice.

Negdje im se uz to pridijeva i da su populisti te ih se svodi u istu ravan s njemačkom ultradesnom strankom AfD i sa strankom Marine Le Pen u Francuskoj. Treće, svi smatraju da će Hrvatska s DP-om u vladi otklizati bitno udesno premda je premijer Plenković, kao europski mainstream političar, u prethodna dva mandata vodio u zemlji politiku desnog centra.

‘Protuimigrantska stranka nacionalističke retorike’

Prije svega, nijedan strani medij nije pomislio progutati priču Penave, Marija Radića i ostalih da DP nema apsolutno ništa protiv hrvatskih Srba. Euronews tako navodi da je iz nove hrvatske vlade, prema izričitom zahtjevu DP-a, isključena stranka srpske manjine, ”što izaziva zabrinutost zbog mogućeg porasta etničkih napetosti u zemlji”.

Politico također naglašava kako je Domovinski pokret zabranio da ”srpska manjina bude dio bilo kakve buduće koalicije”. Opisujući Penavin DP kao ”protuimigrantsku stranku nacionalističke retorike”, The Brussels Times piše kako je ključni uvjet s kojim su došli na razgovore s Plenkovićem bio da se iz vladine koalicije eliminira stranka srpske etničke manjine, ”koja je u prošlom mandatu, kao Plenkovićeva saveznica, imala mjesto potpredsjednika vlade”.

O zahlađenju odnosa sa srpskom manjinom govore i Washington Post, ABC News, agencija Reuters i svi drugi dok Associated Press, ističe kako je ovo ”prvi put” da hrvatska vlada isključuje srpsku nacionalnu manjinu.

Odnos prema ratnim zločinima i fašističkim pokličima

U svim inozemnim medijskim prilozima o sastavljanju većine u Hrvatskoj istaknuto mjesto ima politička lična karta dosad malo poznatog DP-a, a kvalifikacije su gotovo identične: ekstremno desna stranka radikalnih nacionalista (Euronews), krajnja desnica (New York Times), ekstremna desnica (Associated Press) i tome slično.

Naglašava se također da je DP grupacija koja dovodi u pitanje pravo na prekid trudnoće i prava istospolnih parova, traži retradicionalizaciju obitelji, restrikcije u odnosu na prihvat migranata i stranih radnika, te da je pokazala sporan odnos prema ratnim zločinima i pokličima iz doba fašizma.

Sve to ukazuje na vjerojatnost bitnog klizanja Hrvatske na desni pol s obzirom na dosadašnji kurs. Associated Press podsjeća da je i HDZ počeo kao tvrda nacionalistička desnica, ”ali je do danas evoluirao u srednjestrujašku konzervativnu stranku”. Euronews i još neki izvještaji bilježe da je ugled HDZ-a poljuljan brojnim optužbama za korupciju.

Stranim promatračima nije promaknulo ništa bitno

Možda će neke iznenaditi, ali postizborna politička zbivanja u Hrvatskoj možda najoštrijim riječima opisuje publikacija na engleskom jeziku popularna među europskim konzervativcima, The European Conservative, registrirana u Budimpešti i s uredništvom u Beču. Ocjenjuju da je parlamentarna snaga HDZ-a na ovim izborima opala, što je dovelo do koalicije s ”nacionalističkim” Domovinskim pokretom koji već surađuje s krajnje desnim strankama poput Nacionalnog okupljanja Marine Le Pen i njemačkog AfD-a.

Takav razvoj događaja, tvrdi redakcija, izazvao je zabrinutost u Bruxellesu, a ”mnoge progresivne snage” boje se da će lider Andrej Plenković otići na dužnost u sjedište EU ”odakle više neće moći kontrolirati nacionaliste” nabrušene na ”obrazovnu kolonizaciju” Hrvatske i ”rodnu ideologiju”. Mnogi nagađaju, kažu autori, da dogovor HDZ-a s DP-om može pogodovati pucanju sanitarnog kordona koji je u EU uspostavljen da bi se (pred europske izbore) izolirala nacionalistička desnica.

Kao što smo se uvjerili, recepcija nove hrvatske vlade u inozemnim krugovima nije povoljna već sada iako se još ne zna kakvu će točno politiku ta vlada voditi. U svakom slučaju, stranim medijima i promatračima nije promaknulo ništa bitno. A kako će se hrvatski građani nositi s izvjesnim političkim zaokretom, to ćemo tek vidjeti.