Ako ne koristite ocat za pranje rublja, trebali biste. Ovo čudo od sastojka potpuno će transformirati vašu odjeću

Prirodan je, siguran i nevjerojatno učinkovit za sve, od čišćenja do omekšavanja odjeće

FOTO: Unsplash

Ako ste ikada na internetu potražili trikove za pranje rublja, onda ste vjerojatno naišli na savjet da koristite ocat. Ocat je, piše Reader’s Digest, prirodan, siguran i nevjerojatno učinkovit za sve, od čišćenja do omekšavanja odjeće.

Ocat je tajno oružje koje mnogi stručnjaci za čišćenje koriste kako bi prirodnim putem dobili super mekanu odjeću. Kupovni omekšivači i maramice za sušenje rublja obično sadrže kemikalije koje tkanine čine “mekšima”, ali ono što zapravo čine je da oblažu vlakna, stvaraju naslage na njima i sprječavaju vodu i deterdžent da ih pravilno očiste.

Još jedna velika prednost octa je i ta da uklanja neugodne mirise i osvježava rublje, i to temeljito, umjesto da samo prikriva mirise. Treba napomenuti da se u pranju rublja koristi destilirani bijeli ocat, a ne ocat za čišćenje ili jabučni ocat. Destilirani bijeli ocat obično ima razinu kiseline od 5 posto, što je optimalno za pranje rublja. Ocat za čišćenje ima višu kiselost koja može naštetiti unutarnjem radu perilice, dok jabučni ocat neće tako učinkovito očistiti odjeću i čak ju može i zaprljati.

Prije nego što počnete dodavati ocat u svaku rundu pranja rublja, valja istaknuti kada ga zapravo treba koristiti.

Uklanja plijesan i druge mirise

Ocat je odlično sredstvo za uklanjanje plijesni i neugodnih mirisa, posebno za ručnike ili gomilu rublja koje niste odmah stavili na sušenje, nego je neko vrijeme stajalo mokro. Sve kisele mirise ocat će ukloniti.

Za pranje takvog veša, poput ručnika koji su dulje vrijeme stajali mokri, koristite program perilice s vrućom vodom. Dodajte jednu do dvije šalice bijelog octa izravno u perilicu. Ako ne možete perilicu zaustaviti usred ciklusa kako biste dodali ocat, slobodno ga možete staviti odmah na početku.

Sve dok oznaka za održavanje na vašoj odjeći to dopušta, preporučuje se koristiti toplu ili vruću vodu za prvi ciklus pranja s octom. Nakon njega ponovite ciklus pranja u vrućoj vodi, ali ovog puta s deterdžentom za rublje. Kada drugi ciklus završi, osušite odjeću kao i obično, pazeći da ih pravilno osušite na zraku ili u sušilica kako biste izbjegli stvaranje mirisa plijesni.

Omekšava tkaninu

Ocat je izrazito koristan za omekšavanje ručnika i posteljine. Ako niste znali, na ručnicima ne biste trebali koristiti konvencionalni omekšivač jer on oblaže vlakna i čini ih manje upijajućima, a da ne spominjemo da ih je teže očistiti.

Napunite perilicu rublja, dodajte deterdžent u ladicu za deterdžent, a u pretinac za omekšivač ulijte bijelog octa. Pokrenite ciklus pranja prema uputama na oznaci za njegu odjeće.

U slučaju da vam je bijela odjeća požutjela ili izgubila bjelinu, prije nego posegnete za izbjeljivačem pokušajte ju namočiti u ocat. Odjeća se u octu možete namakati jedan do dva sata, a nakon toga ju isperite i operite kao i obično s deterdžentom.

Čisti i perilicu rublja

Osim što čisti odjeću, ocat je najbolja stvar kojom možete očistiti perilicu rublja. Uklanja naslage minerala, deterdženta i omekšivača, kao i sve vrste mirisa. To radite dok je perilica prazna. Izravno u stroj možete uliti do četiri šalice bijelog octa i pokrenite ciklus za čišćenje perilice. Ako ga nemate, dovoljno je uključiti najdulji ciklus s najvišom mogućom temperaturom vode.

Nakon što je ciklus završen, čistom krpu od mikrovlakana obrišite bubanj perilice, kao i gumene brtve od vrata.

Kada ne smijete koristiti ocat u pranju rublja?

Postoje i situacije u kojima je bolje ne koristiti ocat u perilici, primjerice kada istovremeno koristite izbjeljivač na bazi klora. Kada se on pomiješa s octom, ili čak samo s vrućom vodom, stvorit će otrovne pare koje mogu biti smrtonosne ako se udišu u visokim koncentracijama. Što god radili, nemojte miješati ova dva sastojka.

Iako mnogi to često rade, ocat ne biste trebali miješati ni sa sodom bikarbonom. Ocat i soda međusobno se neutraliziraju, tako da nećete imati prednosti ni jednog ni drugog ako ih koristite istovremeno. Ipak, sodu bikarbonu možete dodati rublju u ciklusu pranja, a ocat u ciklusu ispiranja – samo ih nemojte nigdje dodavati zajedno. Također, ne želite burnu stvoriti reakciju sode i octa u perilici rublja.

S octom nije dobro prati ni sportsku odjeću. To je zato jer ta odjeća sadrži sintetička vlakna, poput najlona i elastina, a ocat će uzrokovati njihovo raspadanje.