Novo istraživanje baca drugačije svjetlo na vegansku prehranu. Neke namirnice kriju tajnu koja ih čini jako nezdravima

Neke namirnice povezuje se s nedostatkom mikronutrijenata

Chef Johannes Thenerl prepares a vegan "burger" using a patty made of wild garlic (Baerlauch) at the vegan restaurant "L'Herbivore" in Berlin on April 29, 2016. (Photo by John MACDOUGALL / AFP) / TO GO WITH AFP STORY BY Yannick PASQUET
FOTO: AFP

Veganska hrana trebala bi imati preciznije deklaracije jer javnost ne shvaća koliko je zapravo ultraprerađena, zaključak je nove studije tima istraživača iz Škole higijene i tropske medicine u Londonu. Iako se čini da je prelazak na biljne alternative za meso, jaja, sir i jogurt bolji za okoliš, nije nužno i zdraviji, kažu stručnjaci.

Istraživači su pozvali proizvođače da detaljnije označavaju i kategoriziraju veganske alternative i zamjene za meso jer često mogu sadržavati više šećera i soli od proizvoda koji zamjenjuju, piše The Telegraph. Ultraprerađena hrana (UPF) obično ima više masti, šećera i soli te sadrži kemikalije, bojila, zaslađivače i konzervanse koji joj produljuju rok trajanja.

Tim znanstvenika analizirao je više od 90 studija o veganskoj alternativnoj prehrani kako bi dobio veći uzorak. Otkrili su da bi biljne zamjene mogle biti zdrava opcija jer su često imale više vlakana i manje masti, ali to nije uvijek bio slučaj i nutritivne vrijednosti drastično su varirale od proizvoda do proizvoda.

Puno masti i šećera

Međutim, iako su veganske alternative bolje za okoliš jer proizvode manje stakleničkih plinova i ne koriste toliko zemlje, istraživanje, objavljeno u časopisu Nutrition Reviews, otkrilo je da su neki biljni sirevi imali dvostruko više zasićenih masti od životinjskog sira, dok su zamjene za meso obično imale više šećera. Glavni sastojak, kao i tehnike prerade, ključni su za određivanje prehrambene vrijednosti proizvoda i utjecaja na okoliš.

Iako su istraživači rekli da su sve biljne alternative “tehnički” ultraprerađene, otkrili su da je nutritivna vrijednost nekih proizvoda u skladu s preporukama zdrave prehrane. Predložili su uspostavljanje jasne podjele između proizvoda koji su manje prerađeni i ultraprerađeni te provođenje daljnjih studija.

Zlatni standard hrane

Sarah Najera Espinosa, autorica ove studije, kaže da, iako se cjelovita hrana još uvijek smatra zlatnim standardom zdrave i ekološki prihvatljive prehrane, ekološki i zdravstveni ishodi neke nove biljne hrane su obećavajući. ”Naš pregled je pokazao da pojedini proizvodi, poput pića na bazi mahunarki i povrća te zamjenskog mesa na bazi mahunarki i mikroproteina, imaju potencijala da budu korisna odskočna daska u procesu transformacije prehrambenog sustava, ako su pažljivo odabrani”, objasnila je.

Istraživanje, koje nije obuhvaćalo tofu, tempeh i seitan – namirnice koje su stoljećima dio tradicionalne azijske prehrane – analiziralo je više od 90 studija i izvješća iz 2016. i 2022. godine. Akademici smatraju da ograničeni dokazi o zamjeni mesa biljnim alternativama sugeriraju da bi ta promjena mogla biti dobra za zdravlje, ali rezultati za biljne napitke su mješoviti i povezuje ih se s nedostatkom mikronutrijenata. I zamjene za meso i pića imale su u prosjeku iste razine soli kao životinjski proizvodi, iako su zamjene za meso sadržavale više šećera.