Prvi put je zabilježeno da orangutan ljekovitim biljkama tretira svoju ranu

Pokazalo se da biljka kojom se liječio ima antibakterijska, protuupalna i antigljivična svojstva

FOTO: BBC/screenshot

U lipnju 2022. godine tim znanstvenika primijetio je, kod sumatranskog orangutana, ponašanje kakvo prije nije viđeno u životinjskome svijetu, majmun je sam liječio svoje rane pomoću ljekovite biljke, piše Scientific Reports.

U nacionalnom parku na Sumatri, prašumskom rezervatu, znanstvenici su vidjeli kako orangutan Rakus, s ranom ispod oka, bere i žvače lišće biljke akar kuninga (fibraurea tinctoria) ili žutog korijena.

Biljka je loza penjačica koju lokalno stanovništvo koristi zbog ljekovitih svojstava za liječenje dijabetesa, dizenterije i malarije.

Oblog od soka

Orangutan je biljku samo žvakao, nije gutao, a zatim je stavio sok kao oblog na ranu, pa su ubrzo doletjele muhe. Drugi dan je opet uzimao lišće biljke i jeo ga, a rana mu je nakon pet dana posve zacijelila. Nakon mjesec dana nije bilo traga infekciji.

Za National Geographic, glavna auorica studije, Isabelle Laumer, primatologinja s njemačkog Instituta Max Plank, kaže da je ovo prvi puta da su zapazili divlju životinju koja ranu liječi medicinskom biljkom.

Biljka ima antibakterijska svojstva

Istraživanje je pokazalo da žuti korijen ima antibakterijska, protuupalna, antigljivična, antioksidativna, umirujuća i antikancerogena svojstva, piše The Guardian.

Moguće je da se primati ne ozljeđuju toliko da bi im bila potrebna ljekovita svojstva biljke, piše Nature News.

Neke ptice trljaju se mravima

Često gubimo iz vida činjenicu da je moderna medicina nastala iz drevnog sustava znanja koja su počela prije milijuna godina u različitim staništima, napominje National Geographic. Prijašnja su istraživanja pokazala da se orangutani s Bornea samoliječe trljajući svoje udove sažvakanim biljkama kako bi ublažili bolove u mišićima.

Čimpanze po ranama stavljaju sažvakane insekte iako je učinkovitost ove prakse upitna. Neke ptice trljaju se mravima kako bi tijelo oslobodili parazita ili grinja, piše The New York Times.

Samoliječenje ima duboke evolucijske korijene

Novost u ponašanju orangutana Rakusa je u liječenju vanjske rane biljkom koja ima poznata iscijeliteljska svojstva. To pokazuje da orangutani i ljudi dijele znanje, kažu primatolozi.

Nema odgovora o porijeklu ponašanja, ali pridonosi ideji da samoliječenje može imati vrlo duboke evolucijske korijene u našoj lozi.