50 najvećih američkih kompanija drži bilijun dolara izvan SAD-a

Novac u inozemstvu gomilaju prvenstveno zbog visokih američkih poreza

FOTO: AFP

50 najvećih američkih kompanija drži bilijun američkih dolara izvan SAD-a, a pet najvećih multinacionalki čak 439 milijardi dolara. Novac u inozemstvu gomilaju prvenstveno zbog visokih američkih poreza, a zbog slabog rasta globalne ekonomije, ne koriste ga ni za ulaganja.

Analiza Moody’sa pokazala je da su lani novčane rezerve kompanija porasle za 4 posto, ne uključujući financijski sektor. Pet najvećih gomilatelja novca na stranim računima, Apple, Microsoft, Google, Pfizer i Cisco, drže gotovo čevrtinu od ukupno 1,73 bilijuna dolara američkih kompanija u inozemstvu, a Apple drži gotovo desetinu ukupnog iznosa.

Radije se zadužuju nego vraćaju novac u SAD

Ove brojke potvrđuju da su kompanije spremnije uzimati zajmove za isplatu dividendi ili akvizicije, nego vratiti novac u SAD. Moody’s procjenjuje da 50 najvećih gotovo 6 posto novca, odnosno 1,1 bilijun dolara drže u inozemstvu, dok su godinu prije držali 950 milijardi, odnosno 57 posto novca.

„Gotovo da i nema napretka u reformi zakona o korporativnom porezu, koji bi potaknuo američke kompanije da vrate novac u SAD“, kaže Richard Lane iz Moody’sa. Analitičari Goldman Sachsa procjenjuju da to takve reforme vjerojatno neće doći ove ni iduće godine.

Najviše novca drže tehnološke i farmaceutske kompanije

Neki dioničari traže od kompanija da novac u SAD vrate u obliku ponovnog otkupa svojih dionica ili dividendi, na koje će kompanije iz sastava S&P 500 indeksa ove godine potrošiti bilijun dolara. Značajna je i aktivnost spajanja i akvizicija koja je porasla za 26 posto na 1,4 bilijuna dolara od početka 2015.

Analitičar JP Morgana Dubravko Lakos-Bujas kaže da najviše novca u inozemstvu drže kompanije iz tehnološkog i farmaceutskog sektora te kako do skore promjene trenda neće doći zbog slabih izgleda odogovora u Washingtonu.