Airbusov leteći auto bi stvarno mogao biti spektakl. Naime, iz kompanije kažu da će vožnja koštati kao obični taksi

Poznato je i kako bi cijeli koncept projekta Vahane trebao izgledati

FOTO: screenshot

Airbus će uskoro obaviti probni let električnim zrakoplovom, a iz ove zrakoplovne firme kažu da će vožnja biti jeftina kao vožnja taksijem, odnosno između 1,50 i 2,50 dolara po milji.

Ovaj projekt nazvan je pProjekt Vahana, a Business Insider objavio je neke detalje. Iz Airbusa plarniraju testirati svoj prvi prototip ovakvog zrakoplova do kraja 2017. godine. Završna verzija koja bi mogla postati hit na tržištu 2020. godine moći će letjeti 100 kilometara. Airbus će koristiti swap baterije koji će držati zrakoplov u funkciji.

Niske cijene vožnje

Airbus nije jedina tvrtka koja radi na razvoju ovakvih zrakoplova kao alternativnom obliku gradskog prijevoza. NJemački e-Volo i Uber također planiraju plasirati leteće taxi usluge na tržište do 2018. i 2021. godine. No, Airbus je prva tvrtka koja je pustila u javnost očekivane cijene ovih usluga.

“Airbus je u mogućnosti zadržati niske cijene i tako biti konkurentan jer električni pogonski sklop ne zahtijeva održavanje kao benzinski motori”, rekao je za Business Insider Zach Lovering, voditelj cijelog projekta. Korištenje autonomnog sustava koji ne zahtijeva pilote također doprinosi smanjenju troškova. Naravno, koristit će se kamere i senzore za otkrivanje svjetla lidare kako bi zrakoplov ostao na putanji leta, ali i izbjegavale prepreke poput ptica. U zrakoplovima će biti i padobrani koji će se koristiti za hitne situacije.

Već je poznat i cijeli koncept projekta

Ovako će to otprilike izgledati; kupac će koristiti aplikaciju kojom će zvati Vahana zrakoplov koji će potom doći na obližnji heliodrom. Dok putnik onda Uberom ili taksijem dođe do mjesta slijtanja, automatski će se provesti provjera zrakoplova kako bi zrakoplov bio spreman za polijetanje čim korisnik stigne.

Kako bi ova Airbusova vizija postala realna potrebno je i dobiti dozvole od nadležne regulatorne agencije. Lovering je u razgovoru za Business Insider rekao kako su iz Američka federalna agencija za avijaciju (FAA) direktno poručili kako ne žele blokirati mogućnost ovakvog prometnog sredstva.