Jack Ma kaže da se zeznuo kad je izišao na njujoršku burzu. Misli da su Amerikanci previše zatvoreni za posao

Ne želim pokoriti Ameriku, kaže osnivač Alibabe, nego dovesti neke manje kineske tvrtke

Jack Ma, founder and CEO of Chinese internet company Alibaba Group, stands at the exhibition stand of his company at the computer fair CeBIT in Hanover, Germany, 16 March 2015. The world's biggest computer fair CeBIT runs until 20 March 2015, partner country is China. PHOTO: CHRISTIAN CHARISIUS/dpa
FOTO: dpa Picture-Alliance/AFP/AFP

Jack Ma nekim je od najmoćnijih ljudi Wall Streeta u govoru održanom u utorak kazao kako Alibaba ne želi pokoriti američko tržište natjecanjem s njihovim domaćim kompanijama poput Amazona ili eBaya, nego da je njihova namjera dovesti neke manje američke tvrtke u Kinu, koja je gladna američkih proizvoda.

Ma je rekao da njegova kompanija već prodaje više od tristo tona višanja uzgojenih u Washingtonu i kanadskih jastoga sve jačoj kineskoj srednjoj klasi, piše Financial Times. “Želimo pomoći malim i srednjim poduzećima iz Amerike koristiti naš sustav”, kazao je. Međutim, predvidio je da će Alibaba po prodaji nadmašiti američki lanac supermarketa Wallmart.

Četiri od deset najjačih svjetskih kompanija su kineske

Sve je prisutne nemalo iznenadilo koliko su jake kineske kompanije. Ma je kazao kako su četiri od deset vodećih svjetskih kompanija zapravo kineske. Osvrnuo se i na pitanja prisutnih o tome hoće li Kina stranim poduzećima nuditi jednaka pravila kao i domaćima. “Vidimo jako puno uspješnih američkih tvrtki u Kini, ali ne vidimo puno uspješnih kineskih tvrtki u SAD-u”, znakovito je odgovorio Ma. Spomenuo je i da su mu zbog borbe protiv krivotvorenja prijetili smrću.

Alibaba godišnje ostvari 390 milijardi dolara od prodaje. Ima 350 milijuna kupaca koji kupuju na njihovim internetskim stranicama. U sljedećih pet godina, kaže Ma, očekuje transakcije u vrijednosti jednoga trilijuna dolara. Osamdeset posto ukupne online prodaje ostvaruje se u Kini, ali nadaju se da će u deset godina dostići brojku od dvije milijarde korisnika.

Nikad više ne bi ponovio IPO

Glenn Hutchins, koji je suosnivač Silver Lake Partners, pitao je Maa zašto je održao javnu dražbu dionica svoje kompanije. “Da imam drugi život, zadržao bih svoju kompaniju privatnom. Život je bio težak prije IPO-a, ali je postao mnogo teži nakon njega”, kazao je Ma.

Naime, sviđa mu se američki način poslovanja, ali mu se ne sviđa korporativno upravljanje. Direktori su u SAD-u kao odvjetnici, smatra Ma. Nakon IPO-a, kad je cijena dionice Alibabe bila 68 dolara, u rujnu je prošle godine dostigla vrhunac i iznosila 93,89 dolara. Sad joj je cijena 87,55 dolara.

Ma sebe opisuje kao jednostavnoga biznismena, ali ima jake političke veze. Jednom je gostu kazao kako je u dobrim odnosima s predsjednikom Xi Jinpingom, koji je nekoć bio guverner regije blizu Šangaja, u kojoj je Alibaba osnovana. Prije Maa u njujorškom je Ekonomskom klubu gostovao Gao Xiqing, nekadašnji predsjednik kineskoga investicijskog fonda. Njegov je govor okarakteriziran kao dugotrajna agresivna dreka.