Nekad je nužno odabrati stranu

Amazon će, kako se čini, stvarno prestati prodavati imitacije brendiranih proizvoda na svojoj platformi

Uvode registar brendova u koji namjervaju uključiti na tisuće proizvođača

Jeftine imitacije brendiranih proizvoda jezive kvalitete golemi su problem za sve online trgovine platforme, pa tako i za Amazon, koji je navodno objavio rat prodaji jeftinih kopija brendiranih proizvoda.

Situacija s imitacijama brendiranih proizvoda eskalirala je nedavno, nakon što je Apple podigao tužbu protiv kompanije Mobile Star zbog kršenja autorskih prava. Amazon je, naime, direktno (dakle ne od nekog trećeg trgovca) prodavao kopije Appleovih punjača koje je proizvela tvrtka Mobile Star, a na platformi su pritom, oglašavani kao originalni.

Registar za sprečavanje prodaje jeftinih imitacija

Amazon je, piše Blooberg News, konačno odlučio poduzeti konkretnije korake u obračunu s prevarantima, što je kompanija navodno postavila kao jedan od glavnih ciljeva za sljedeću godinu. U pripremi je registar na kojem će Amazon surađivati s brendovima kako bi se što učinkovitije sprečavala prodaja jeftinih imitacija.

Drugim riječima, Amazon će sve kompanije, pa i one koje svoje proizvode ne prodaju preko njihove platforme, potaknuti da se registriraju na njihovu online trgovinu. Zatim će zahtijevati da svatko tko prodaje brendirane proizvode na Amazonu dobije dozvolu dotične kompanije. Amazon je već ranije ove godine, u suradnji s Nikeom i još nekim brendovima, počeo eksprimentirati s ovakvim sistemom, a cilj je da se sljedeće godine u registar uključi na tisuće drugih velikih i malih brendova.

Prodaja fejkova šteti reputaciji Amazona

Problem s lažnim proizvodima nije novost, no čini se da se situacija sve više šteti Amazonovom biznisu, odnosno reputaciji i odnosima s brendovima. Prodaja fejkova natjerala je neke od njih, poput Birkenstocka, da prestanu prodavati svoje proizvode na platformi, a zbog istog problema zapeli su pregovori s Nacionalnom ligom američkog nogometa (NFL) i Major League Baseball koje su odustale od prodaje na Amazonu.

Apple se odlučio na podizanje tužbe nakon što su njihovi inženjeri od Amazona naručili nekoliko, navodno njihovih, punjača i kablova. Nakon temeljitog pregleda pristiglih proizvoda, užasnuto su konstatirali da je riječ o izrazito loše napravljenom uređajima, s nekvalitetnim ili nepostojećim komponentama, lošeg dizajna i s nezadovoljavajućom električnom izolacijom.

90 posto su kopije originalnih proizvoda

“Ne samo da su kopije, nego je riječ o opasnim kopijama, koja se mogu zapaliti ili spržiti laptop”, istaknuli su. Da stvar bude gora, Apple tvrdi da je oko 90 posto proizvoda koji se na platformi prodaju kao njihovi originali zapravo imitacije. O svemu su obavijestili i Amazon.

Svi sporni proizvodi odmah su povučeni s platforme, a Apple od suda traži da kompaniji Mobile Star zabrani prodaju imitacija i naredi uništenje svih postojećih fejkova, i odštetu od dva milijuna dolara po vrsti proizvoda koje je kompanija prodavala kao Appleov.