Amazon je lansirao platformu za video streaming i sada se svi pitaju što s njom uopće želi postići

Je li novi servis napad na YouTube ili nova etapa u ratu s Netflixom

Amazon je lansirano video platformu Amazon Video Direct na kojoj će ljudi objavljivati video sadržaje i zarađivati od oglašavanja ili naknada za streaming korisnicima Amazonove Prime usluge. Objavljeni video sadržaji moći će se iznajmiti ili kupiti, ili pregledavati besplatno uz prikazivanje oglasa.

Na prvi pogled, reklo bi se da je Amazon lansirao svoju verziju Googleovog YouTubea. No, ako je Amazon doista napravio video servis kojim želi izravno konkurirati planetarno popularnom Googleovom videoservisu, postavlja se pitanje što Amazon može ponuditi drugačije, a da to YouTube nema?

Ima li smisla izazivati YouTube?

Osim toga, Amazon dosta kasni u izazivanju YouTubea, koji već ima oko milijardu korisnika koji generiraju prihode u milijardama dolara od oglašivača godišnje. Uz ogromne bazu postojećih korisnika YouTube je godinama radio na razvoju YouTube kao društvene platfome i konstantno potiče komunikaciju oko objavljenih sadržaja.

Većina medija je Amazonov projekt protumačila kao pokušaj konkuriranja YouTubeu, no u obzir bi trebalo uzeti i neka druga objašnjenja. Prema pisanju Voxa, Amazonovu novu uslugu možda bi više trebalo promatrati kao novu etapu Amazonovog rata s Netflixom.

Nova etapa u ratu s Netflixom i HBO-om

Amazon je napao Netflix samostalnom Prime Video aplikacije za streaming vlastite kolekcije filmova i serije, s nešto nižom mjesečnom pretplatom do Netflixa ili kao dodatnu besplatnu opciju u okviru Prime paketa.

Način na koji je Amazon razvio strategiju ostvarivanja prihoda od objave videa na Video Directu, osobito dio koji se odnosi na dostupnost sadržaja korisnicima Prime paketa za koji će autori videa zarađivati 15 centi po satu streaminga, upućuje na to da je Amazon zapravo nudi platformu za objavljivanje originalnih video sadržaja, koja omogućava zaradu ovisno o njezinoj popularnosti.

Disrupcija klasičnih kanala distribucije

Naime, ako želite napraviti originalan televizijski sadržaj koji će se prikazivati na primjerice Netflixu, da bi ga odlučili producirati, Netflixovim šefovima se prvo mora svidjeti vaša ideja i sadržaj. Kako je to zamišljeno s Amazon Video Directom, ovaj korak pregovaranja je preskočen. Svatko tko to želi može napraviti svoj originalni sadržaj i objaviti ga; te biti siguran da će na njemu zaraditi ako stekne dovoljnu popularnost.

Ipak, iako ideja djeluje smisleno u pogledu preskakanja standardnih distibucijskih kanala, treba imati na umu da stvaranje originalnog sadržaja podrazumijeva priličnu investiciju i u svrhu ostvarivanja dobrih rezultata i gledanosti uglavnom je popraćeno jakom marketinškom podrškom.

Analitičari su zasad rezervirani

Analitičari Amazonov potez zasad komentiraju s popriličnim oprezom. Ivan Feinseth iz konzultantske kuće Tigress Financial Partners je komentirao da iako Amazon ima dovoljno novca i tehnološku infrastrukturu za ulazak u bilo koji biznis, teško je predvidjeti koliki će uspjeh polučiti u ovom segmentu.

“Ne znam može li Amazon napraviti disrupciju YouTubea, ili čak i nekih drugih usluga, no postojećim korisnicima Amazona može imati određenu provlačnost”, kazao je za Reuters.

Amazon je za realizaciju projekta već dogovorio partnerstva s jakim brendovima HowStuffWorks i Mattelom te medijima poput The Guardiana i Mashablea. Amazon Video Direct će na početku biti dostupan u Sjedinjenim Američkim Državama, Njemačkoj, Japanu, Austriji i Velikoj Britaniji, a objavljenom sadržaju moći će se pristupati putem TV aplikacija, mobilnih uređaja, tableta i online streaminga.