Američko ministarstvo financija ozbiljno je napalo Europsku komisiju zbog porezne istrage Applea

Kažu da se EK postavlja kao "nadnacionalni porezni autoritet"

FOTO: Wikipedia

U posljednjem pokušaju odvraćanja Bruxellesa od nauma da Appleu zaračunaju milijarde eura poreza, Sjedinjene Države krenule su u prilično žestok napad na Europsku komisiju.

U oštroj eskalaciji translatlatskog spora, piše Financial Times, Odjel riznice američkog ministarstva financija upozorio je danas da se Bruxelles pretvara u “nadnacionalni autoritet za poreze”, čime predstavlja prijetnju međunarodnim ugovorima o poreznoj reformi.

Nepoželjna porezna praksa

Odjel riznice smatra da “posvećenost Europske komisije retroaktivnom obračunavanju poreza nije samo u suprotnosti napora zemalja G20 u uspostavi porezne sigurnosti, nego da postavlja nepoželjan presedan koji bi mogao dovesti do toga da i drugi porezni autoriteti počnu tražiti pozamašne retroaktivne naplate poreza od američkih i europskih tvrtki.”

“Promjena pristupa počela je širiti ulogu institucije van okvira regulative zaštite tržišnog natjecanja i državnih poticaja u nadnacionalni autoritet za poreze koje propitkuje odluke država članica o korporativnim porezima”, stoji u dokumentu tajnika Odjela riznice Jacka Lawa.

“U najgorem slučaju, 19 milijardi dolara”

Kritike Bruxellesu stižu uoči ulaska u krajnju fazu odlučivanja Europske komisije je li sporazumom između Applea i Irske došlo do povrede porezne regulative. Istraga Komisije počela je sredinom 2013. godine i fokusirana je na praksu kojom sele svoje profite u zemljama s nižom poreznom regulativom kroz interne transakcije.

U slučaju da Europska komisija odluči da je došlo do povrede, bio bi to najveći slučaj korporativnog izbjegavanja poreznih obveza u Europskoj uniji. Nakon nekoliko odgađanja, definitivna odluka očekuje se sljedeći mjesec.

Šefica europske komisije za zaštitu tržišnog natjecanja Margrethe Vestager naredila je Nizozemskoj da iznos poreza Starbucksu poveća s 20 milijuna eura na 30 milijuna eura, a slično je prošao Fiat Chrysler s Luksemburgom, a čeka se i odluka u slučaju Amazona. No u slučaju s Appleom, riječ je u neusporedivo većoj svoti, koja bi se mogla popeti na nekoliko milijardi dolara. Prema procjenama JPMorgana, u najgorem slučaju Europska komisija bi mogla teretiti Apple za 19 milijardi dolara neplaćenog poreza.