Apple i Google sve agresivnije investiraju u solarnu energiju i, čini se, imaju jako dobar razlog za to

Tvrtke iz Silicijske doline sve više koriste izvore obnovljive energije

A picture taken on February 4, 2016 shows an aerial view of the solar mirrors at the Noor 1 Concentrated Solar Power (CSP) plant, some 20km (12.5 miles) outside the central Moroccan town of Ouarzazate, ahead of its inauguration.  / AFP PHOTO / FADEL SENNA
FOTO: AFP

Većina ljudi Apple smatra isključivo tvrtkom koja izrađuje mobilne uređaje, računala i pametne satove; proizvodnja struje je nešto što nitko ne povezuje s njom. No sve to se promijenilo tijekom kolovoza kada je ta kompanija dobila dozvolu za prodavanje električne energije s kalifornijske solarne farme koju su kupili prošle godine.

Apple je i prije investirao u izvore obnovljive energije i naglasio kako žele da svi njihovi pogoni u potpunosti koriste obnovljive izvore energije. Naravno, Apple nije jedina tvrtka koja žele ići u tom smjeru. Amazon je objavio da će u zapadnom Teksasu izgraditi novu vjetroelektranu snage 253 megavata, piše BBC.

Električna energija najveći trošak

Google je, u međuvremenu, investirao u solarnu elektranu Ivanpah te je nedavno udružio snage s tvrtkom SunPower i počeo nuditi solarne panele za instalaciju u kućama. Postoji vrlo dobar razlog zbog kojeg su tehnološke tvrtke toliko zainteresirane za obnovljive izvore energije. “Tim velikim tvrtkama električna energija je jedan od najvećih troškova”, rekao je Ash Sharma, analitičar tvrtke IHS Technology. “Postizanje niske cijene je jako važno za njih”

Potrebno je puno energije kako bi tvrtke opskrbile svoje moderne baze podataka. Osim što serveri rade čitav dan, sva ta mašinerija treba i hlađenje, što je samo po sebi iznimno skupo. Ali zbog čega bi Google bio zainteresiran za prodaju solarnih panela kućanstvima?

Masovna proizvodnja solarnih farmi

Iz te tvrtke objašnjavaju da žele “mapirati zemljin solarni potencijal”, jer bi podaci dobiveni tim procesom mogli biti temelj za energetske strategije budućnosti. Cijena solarne energije pritom pada brže nego što se itko nadao.

Prošlog mjeseca u Abu Dhabiju održana je aukcija za solarnu farmu, na kojoj su japanski i kineski konzorcij licitirali da će izgradili solarnu farmu koja će proizvoditi solarnu energiju s cijenom od 2,5 centa po kilovat satu – radi se o iznosu koji je jeftiniji od prosječne cijene energenata u Americi, poput plina ili ugljena i daleko najnižem iznosu kada je riječ o solarnim farmama.

Kina proizvodi 80 posto svjetskih panela

Sharma misli da su padajuće cijene solarne energije povezane sa sve većom proizvodnjom solarnih panela. “Novi proizvodni kapacitet napravljen je u Kini”, objašnjava. “Kina proizvodi gotovo 80 posto svjetskih solarnih panela.”

Iako cijena gradnje solarnih farmi pada, svijet svjedoči sve većoj gradnji ogromnih instalacija. Prije samo nekoliko godina, kaže Sharma, 50-megavatni projekt mogao se smatrati velikom stvari. No danas postoji nekoliko objekata koje proizvode po nekoliko stotina megavata energije. To uključuje i najveću, 750-megavatnu solarnu elektranu u Madhya Pradeshu u Indiji, čija bi gradnja trebala biti dovršena do 2017. godine.

Cijena solarne energije past će za 30 posto

Povrh toga, dolazi i do novih uzbudljivih istraživanja na polju unapređenja solarnih ćelija. Neki novi, eksperimentalni paneli koriste sintetičke materijale koji oponašaju kristalnu strukturu minerala perovskita. Zbog toga je proizvodnja ćelija jeftina, a takvi paneli su iznimno efikasni.

Solarna energija predstavlja samo 1 posto ukupne svjetske proizvodnje energije, no to bi se uskoro moglo promijeniti, a Sharma dodaje kako će to utjecati i na cijenu solarne energije. IHS Technology očekuje da će cijena solarne energije pasti za 30 posto već iduće godine. Spomenuti tehnološki giganti su neke od najvećih i najmoćnijih tvrtki na svijetu, stoga nije nikakvo iznenađenje da se počinju baviti energijom jer, kao što i oni jako dobro znaju, sve ovisi o njenoj proizvodnji.