Nakon objave novih poslovnih rezultata svi su uvjereni da je doba nezaustavljivog rasta Applea završilo

Prodaja iPhonea ne raste, ali imali su najveći kvartalni profit u povijesti Amerike

Apple je u utorak objavio poslovne rezultate za prvi kvartal 2016. koji je završio u prosincu. Bio je to najprofitabilniji kvartal neke kompanije u povijesti američkog biznisa. Ali ostvarile su se i strepnje ulagača da se rast prodaje iPhonea usporava, piše CNNMoney. Analitičari su gotovo složni da je doba rasta bez presedana za Apple vjerojatno završilo.

Najgori strahovi ulagača ipak se nisu ostvarili. Prodaja iPhonea nije pala po prvi put u povijesti, i dalje raste samo sporije, a profit i ukupni promet rastu solidno, kao i prodaja u Kini koja je također sve brinula zbog usporavanja kineskog gospodarskog rasta i ovisnosti Applea o prihodima s tog tržišta.

Kina postaje veliki problem

Apple je uspio srušiti svoj lanjski rekord ali kaže da kvartalno prodaja pada prvi put u zadnjih 13 godina. U prvom kvartalu 2015. prodali su 74,5 milijuna iPhonea. U prvom kvartalu 2015. prodano je 74,8 milijuna iPhonea, to je rast od svega 1 posto. Prodaja iPada nastavlja padati, ovoga puta 25 posto na 16,1 milijun komada, to je već osmi uzastopni kvartal pada. Prodaja Maca pala je 4 posto na godišnjoj razini, na 5,3 komada, a analitičari su očekivali da će Apple prodati rekordnih 6 milijuna kompjutera.

Apple je prvi put u više od 10 godina najavio pad prometa za idući kvartal, na Wall Streetu predviđaju da će biti najveći u zadnjih 18 godina i pripisuju to opasnom zasićenju tržišta pametnih telefona. Apple je objavio vrlo konzervativnu prognozu za ulagače. Financijski direktor Applea Luca Maestri u intervjuu Reutersu kao najveći je problem naveo Kinu. “Kako ulazimo u drugi kvartal, znakovi slabljenja ekonomije tamo postaju jasniji. Počinjemo primjećivati nešto što prije nismo viđali”, rekao je Maestri.

Rekordan profit i 216 milijardi dolara gotovine

Profit je rastao 2 posto na 18,4 milijade dolara što je bolje od očekivanja i novi Appleov rekord u američkoj korporativnoj povijesti. Ukupni promet iznosio je 75,9 milijardi dolara, što je 2 posto više nego lani i rekordna brojka. Prodaja u Kini lani je čnila 22 posto ukupnih Appleovih prihoda, ove godine rasla je 14 posto, čini 24 posto prihoda i iznosi 18,4 milijarde dolara. Apple na kineskom tržištu još raste ali ne tako brzo kao prošle godine kad se promet tamo udvostručio.

Apple trenutno ima rekordnih 216 milijardi dolara gotovine, očekivani promet u idućem kvartalu od 50 milijardi dolara. Neki dioničari htjeli bi da kompanija počne trošiti novac na investicije u jači rast. Appleov biznis je sezonalan, najveća špica je božić i prvi kvartal obično obilježavaju stagancija i jača kontrola troškova jer ljud i pretaju kupovati uređaje u očekivanju novih modela koje obično lansiraju u rujnu. Ove godine Apple bi mogao značajno rasti jer je na redu iPhone 7 pa analitičari preporučuju daljnje ulaganje u Appleove dionice iako su nakon objave rezultata nakratko potonule ispod 100 dolara a od početka godine izgubile 5 posto vrijednosti. Ciljnu cijenu i dalje drže na 141 do 200 dolara u idućih godinu dana.