FOTO: Pi

Bežično punjenje nije neka novost, ali ovo je fora; punjač koji samo stoji na stolu i puni sve oko sebe

Pi Charger stiže sljedeće godine, izgleda kao neki dizajnerski bluetooth zvučnik

Bežično punjenje nije neka novost, ali ovo je fora; punjač koji samo stoji na stolu i puni sve oko sebe

Pi Charger stiže sljedeće godine, izgleda kao neki dizajnerski bluetooth zvučnik

FOTO: Pi

Bežično punjenje nije nova stvar. Najrašireniji u mobilnom svijetu, Qi standard, predstavljen je još 2008. godine, a od tada ga podržava preko 700 uređaja, od kojih je 160 smartphoneova. Dosadašnji način rada Qi standarda, kojeg od ove generacije podržavaju i iPhonei, radio je polaganjem mobitela na ploču, s maksimalnom udaljenosti od 4 cm. Dakle, punjač je mogao raditi i preko zaštitne maske na mobitelu, kao i ako je instaliran u neki komad namještaja, par milimetara ispod površine.

Međutim, glavni nedostatak sustava je do sada bio da je mobitel morao biti položen na punjač kako bi radio. Ako bi ga se podiglo za odgovaranje na poruku, a još gore, javljanje na poziv, punjenje bi se naravno prekinulo. Startup Pi želi to promijeniti. Predstavili su bežični punjač, Pi Charger, koji izgleda poput dizajnerskog bluetooth zvučnika. Podržava punjenje više uređaja od jednom, no još bitnije, na udaljenost od oko 30 centimetara u svakom smjeru.

Stiže u 2018.

Na svojim stranicama, Pi tvrdi da koriste tehnologiju rezonantne indukcije, koja je veoma slična načinu rada konvencionanog Qi punjača. Tajni sastojak koji im omogućuje bežično punjenje na veću udaljenost je pak algoritam punjenja koji formira zrake, putem kojih može bezopasno usmjeriti magnetsko polje u smjeru uređaja koji se puni. Tvrde da su razvili algoritam za stvaranje tih magnetskih zraka, koji ubrzava proces računanja putanje punjenja. Dosadašnji način računanja bi trajao par minuta na jednom od najjačih računala, ako je vjerovati navodima njihovog CEO-a, Johna Macdonalda.

Zbog specifičnosti bežičnog punjenja, brzina punjenja ovisi o udaljenosti od punjača. Što se uređaj nalazi bliže, to će punjenje naravno biti snažnije. Najveća snaga koju punjač može proizvesti je 20 W, stoga je limit punjenja po maksimalnoj snazi uređaja negdje između 4 i 6 uređaja odjednom, ovisno o njihovoj snazi punjenja. Cijena trenutno nije poznata, no Pi pretpostavlja da će punjač ponuditi tržištu po cijeni ispod 200 dolara negdje tokom 2018. godine. Planiraju predstaviti maske za mobitele koji nemaju QI, primjerice iPhone 7, kojem će ga omogućiti putem integrirane zavojnice.

Kupci novih iPhonea su ciljana publika

Budući da su iPhonei od ove generacije konačno dobili bežično punjenje, Piju (ali i ostalima) otvara se veliki dio mobilnog tržišta. Samo u 2016. godini, prodano je 211 milijuna iPhonea, a očekuje se da će ova godina biti još snažnija za Apple od prošle. Apple je predstavio i svoj bežični punjač, relativno konvencionalni stolni model, koji zahtjeva da su uređaji položeni na njega. Može također puniti više uređaja odjednom, no Pi može više.

Srećom, Apple Watch odnedavno podržava i druge Qi punjače osim službenih Appleovih, stoga će se i njega moći puniti Pijem. Pomalo atipično, Apple je otišao s otvorenim Qi standardnom, stoga je tržište širom otvoreno. Još od 2014. godine, Apple je počeo surađivati s Energousom, koji je trebao razviti sustav bežičnog punjenja unutar jedne prostorije, nalik Wi-Fiju. Međutim, planovi su se očito izjalovili, te tehnologija nije uspjela zaživjeti u tri godine. Apple se vjerojatno zbog toga, ali i pritiska tržišta, odlučio ugraditi isprobani i otvoreni standard bežičnog punjenja.