Četiri godine nakon megaskandala s prisluškivanjem Murdochov sin James vratio se na čelo kompanije

Britanska javnost ogorčena je ovom odlukom, dio dioničara se pobunio

Former BSkyB chairman and non-executive director James Murdoch, son of News Corp media mogul Rupert Murdoch, arrives to attend the BSkyB Annual General Meeting (AGM) in central London on November 1, 2012. James Murdoch, 39, quit as chairman of British pay-TV giant BSkyB, which is 39-percent-owned by Rupert Murdoch's US-based News Corporation, in April 2012 in the wake of the News International phone-hacking scandal.  AFP PHOTO / JUSTIN TALLIS        (Photo credit should read JUSTIN TALLIS/AFP/Getty Images)
FOTO: AFP/Getty Images

Dio dioničara medijske korporacije Sky pobunio se zbog imenovanja Jamesa Murdocha na čelo uprave jer misle da je time prekršen kodeks poslovnog upravljanja i da je došlo do ozbiljnog sukoba interesa jer je Murdoch i predsjednik uprave Foxa, a Fox je najveći dioničar Skya i želi ga preuzeti. Kompanija nije konzultirala dioničare oko ove odluke što se očekivalo iako nije zakonski obvezno.

Poslovna javnost odluku o povratku sina Ruperta Murdocha na čelo firme dočekala je dosta skeptično. Royal London Asset Management, vlasnici 50 milijuna funti vrijednog udjela u Skyu, tvrde da je ono “neprikladno”, izvijestio je The Guardian. James Murdoch 2012. je morao dati ostavku na funkciji predsjednika Skyja zbog skandala s prisluškivanjem telefona koje su nadgledali urednici Murdochovih tabloid Sun, News of the World i uredništvo dnevnog lista Times. Prisluškivanje i pokušaje zataškavanja razotkrio je The Guardian.

Murdoch nikad nije srušio optužbe

Vlasnik i izdavač tih listova je Murdochova korporacija News International. Britanski regulator Ofcom oštro je kritizirao Murdochovo ponašanje u skandalu i ustvrdio da je on “višekratno izbjegao” poduzeti što je morao kao predsjednik kompanije. Parlamentari istražni odbor kojim je predsjedao aktualni britanski ministar kulture John Whittingdale zaključio je da je on “svjesno hinio neznanje” o prisluškivanju javnih osoba u Velikoj Britaniji na temelju kojega su tabloidi objavljivali senzacionalne priče i ucjenjivali žrtve kako bi došli do novih informacija.

James Murdoch nikad zapravo nije uspio demantirati navode o nezakonitoj praksi u medijima njegove obitelji i sada se svi pitaju kako će njegovo imenovanje utjecati na neovisnost uprave Skya, iako je Murdochu dodijeljena funkcija bez izvršnih ovlasti.

Znak ponovnog pokušaja preuzimanja Skya

James Murdoch je izvršni direktor kompanije 21st Century Fox koja ima kontrolni paket u Skyu od 39,6 posto dionica. Fox je morao odustati od preuzimanja Skya 2011 za koje je nudio 8 milijardi funti jer je baš tada počinjao skandala s prisluškivanjem telefona pa je ono bilo politički nemoguće. Murdochov povratak smatra se znakom da će uskoro početi novi pokušaj preuzimanja.

Prije nekoliko mjeseci u Murdochovoj je korporaciji rehabilitirana još jedna od ključnih figura skandala s prisluškivanjem, bivša glavna urednica tabloida Sun Rebekah Brooks koja je u skandalu bila najjača javna podrška Murdochu. Rupert Murdoch, njezinim je ponovnim imenovanjem na visoku poziciju u kompaniji, komentirali su tada mnogi britanski mediji, pokazao prijezir prema vladavini zakona i britanskoj javnosti te poručio da u njegovu carstvu važe samo njegova pravila, prije svega načelo lojalnosti.