Baš svi su poludjeli za Roomescape igrama uživo, a mi smo u Zagrebu svijet spašavali od atomske bombe

Zaključaju vas u ured agenta KGB-a, a vi tražite izlaz rješavajući enigme

Na ulasku u podrumski stan u centru Zagreba dočekala nas je ljubazna djelatnica Roomescapea. Posjela nas je na kauč u predsoblju i objasnila pravila. Povela nas je u sobu i kada smo ušli, za nama je zatvorila vrata. Prvo što smo vidjeli pred sobom je veliki digitalni sat na zidu koji je već počeo odbrojavati sekunde.

Soba je uređena kao ured KGB agenta u hladnoratovskom razdoblju. U središtu sobe nalazi se stol, nekoliko telefona i pisaći stroj s oproštajnim pismom. U pismu koje je ostavio agent Mr. Pig stoji upozorenje da ako ne uspijete riješiti niz zagonetki koje će vas dovesti do šifre za deaktivaciju, eksplodirat će nuklearna bomba i uništiti cijeli svijet.

IMG_4492

Imate 60 minuta za deaktivaciju bombe, a budućnost civilizacije je u vašim rukama. Vrijeme neumoljivo ide, dok se vi pokušavate snaći pretražujući ormare, sanduke, knjige, ladice, nastojeći pronaći nekakvu logiku iz brojnih šifri, tragova, mapa i satova koji pokazuju različite vremenske zone.

Roomescape2

Nakon 59 minuta, 4 sekunde i 37 stotinki žestokog adrenalina, (znamo, ne baš najsjajnije vrijeme) svijet je spašen od nuklearne ekspolozije, a mi smo, još pod dojmom proživljene avanture, porazgovarali s vlasnicom Renatom o tome kako je sve to počelo.

Probali smo jednom i odlučili se baviti escape igrama

Roomescape
Renata Matošina sa suprugom je pokrenula prvu hrvatsku franšizu Roomescapea

“Otputovali smo turistički u Novi Sad, no planirano putovanje se poklopilo s poplavama i užasno lošim vremenom. Umjesto planiranog obilaska grada, prijateljica nam je predložila da isprobamo Roomescape. Nitko iz društva nije znao o čemu se radi. Nakon odigranih 60 minuta, ostali smo oduševljeni”, priča Renata.

“Nismo imali nikakvog poduzetničkog iskustva”, kaže. “Radila sam u dm-u i nakon igranja Roomescapea u Novom Sadu, tri tjedna nisam mogla prestati pričati o tome. Mjesec dana nakon prvog susreta s konceptom escape igre uživo, uzela sam slobodni dan i donijela odluku. Otvaramo Roomescape u Zagrebu! Preko podružnice u Novom Sadu, stupili smo u kontakt s franšizerima iz Budimpešte.”

Zombie lab
Zombie Lab je nova escape igra koja se može igrati u Zagrebu

Poslije toga se sve odvijalo veoma brzo. Otvorena je tvrtka u Zagrebu i registrirana kao j.d.o.o. i kupljena Roomescape franšiza. “Pronašli smo prostor koji je bio toliko zapušten da se na početku uopće nisam mogla natjerati da uđem unutra. Sami smo ga adaptirali, a franšizeri su nam postavili prve dvije igre, Bunker i Banku. Na početku nismo ništa znali o vođenju poslovanja ili marketingu”, smije se Renata, “ja čak nisam imala otvoren profil na Facebooku.”

Tvrtke igru koriste za teambuilding i profiliranje

Roomescape zombie lab

U marketing ne ulaže previše sredstava, i dodaje kako se usmena predaja dosad pokazala kao najbolja reklama. Igrati Roomescape dolaze ljudi svih uzrasta, zanimanja i profila. “Imali smo stvarno različite ekipe, grupe prijatelja, a jedna ekipa bila je sastavljena od članova Mense.

Nekoliko tvrtki iskoristilo je Roomescape igru kao svojevrstan teambuilding, a nakon igre zatražili su procjenu članova ekipe. Ispalo je da se naše procjene o dinamici i odnosima u grupi (primjerice, tko je lider u skupini, a tko bolje funkcionira samostalno, pa čak i to tko je od ekipe nezainteresiran za rješavanje zadataka i ne snalazi se pod pritiskom i u timskom radu) uvelike poklapaju s profilima napravljenim u HR odjelu njihove tvrtke.”

Da ideja s psihološkim profiliranjem na temelju igre nije bezazlena potvrđuje i vlasnica hrvatskog Roomescapea, koja kaže da je Gabor Cseh, jedan od osnivača Roomescapea n apravio doktorski rad upravo na ovu temu.

Igranje escape igara uživo prošili su, naravno, Azijci

PC online escape igre popularne su u cijelome svijetu, a verzije igara za mobilne telefone su konstantno u vrhu po broju skinutih aplikacija. Igre rješavanja zagonetki s ciljem izlaska iz sobe, spašavanja svijeta od nuklearne ekspolozije ili pronalaska lijeka za virus koji ljude pretvara u zombije prenesena je iz virtualnog u stvarni svijet, a sve je krenulo iz Japana još 2007. godine. U Japanu je 2007. godine otvorena prva stvarna-uživo igraonica ovoga tipa, a igre su prema imenu idejnog začetnika Takao Kata nazvane “takagism”. Real Escape Game se iz Japana ubrzo proširila po Aziji, a zatim i po čitavom svijetu. Kazuya Iwata koji je Real Escape (od koje je sve krenulo) doveo iz Japana u SAD, rekao je za CNBC da su njegovu escape igru igrali timovi iz tvrtki poput Googlea, Twittera i Facebooka.

U Srbiji igraju Titovu tajnu, u Novom Sadu Teslu

Roomescape Bunker
Roomescape je nedavno uveo i igru Bunker

Roomescape franšiza je pokrenuta u Mađarskoj s prvom podružnicom u Beču i trenutno je jedna od popularnijih u segmentu escape igara i najrasprostranjenija na ovim područjima. Prisutni su u europskim gradovima poput Beča, Novog Sada, Zagreba, Firence, Stockholma i Madrida, a šire se i po SAD-u, tako da će se već postojećem Roomscapeu u Los Angelesu uskoro pridružiti Chichago, Miami i San Francisco.

Roomescape je jedina escape igra koja postoji u Hrvatskoj i otvorena je u rujnu prošle godine, a osim Bunkera, odnedavno nudi i novu igru Zombie lab u kojoj spašavate svijet od gladnih zombija. U Splitu možete bježati iz zatvora, a u Srbiji su u ponudi igre Tesla (u kojoj morate izaći iz Teslinog genijalnog uma) ili Titova tajna u kojoj je zadatak otkriti najveću tajnu Titove tajne sobe.

Roomescape Bunker