Nekad je nužno odabrati stranu

Cijena solarne energije jako pada. Postignut je važan cilj, 1 dolar po wattu (i to tri godine prije roka)

Napredak u proizvodnji su doveo je do nižih cijena solarne energije

FOTO: Jimmy_Joe/Flickr

Solarna industrija došla je do cilja zakazanoga za 2020. godinu, kojeg je postavio američki Ured za energetiku pod SunShot inicijativom. Cilj je bio postići cijenu od jednog dolara po wattu za industrijske solarne panele, kao i trošak ispod 6 centi za generirani kilovatsat. Dakle, cilj je postignut neočekivano brzo, tri godine prije krajnjeg roka.

Ovo pojeftinjenje postavlja novi rekord u niskoj cijeni generiranja električne energije u solarnim elektranama. Cijena dobivena ovim računanjem ne uključuje državne olakšice, a računa se prema prosječnim klimatskim uvjetima u Kansas Cityju u Missouriju. Iako je nominalno ovaj cilj postignut ranije tokom ove godine, američki Ured za energetiku ima svoj način računanja i ta se cijena smatra relevantnom.

Dvostruko pojeftinjenje do 2030. godine

Među glavnim razlozima pojeftinjenja je naravno tehnološki napredak, koji još od 2011. godine konstatno spušta cijenu solarne energetike. Solarni paneli su doživjeli najveći pad cijene u posljednji par godina. Pojeftinili su dijelom zbog povećanja efikasnosti koja je rezultat povećanja kvalitete samih panela, novog dizajna ćelija, kao i različitih dizajna modula. Drugi element je uspješnija proizvodnja, u kojoj se koristi dijamantno piljenje, zbog kojeg ima manje otpadaka.

Manji udio u svemu ima i hiperprodukcija solarnih panela, koji su stajali neprodani, zbog čega su ih dobavljači prodavali po nižim cijenama. Kada su ciljevi postavljeni 2011. godine, činili su se pomalo nerealnima, budući da se tada cijena proizvodnje kretala oko 27 centa po kWh. Industrija je uspjela smanjiti cijenu četiri puta za manje od 7 godina. Sljedeći cilj je dodatno spuštanje na 3 centa po kWh do 2030. godine.