Ciprasova pobjeda nema smisla ako ne izbori novi sporazum s EU za otpis duga i blaže mjere štednje

Bez toga neće moći postići ciljeve iz sporazuma o pomoći i ide u novi bankrot

German chancellor Angela Merkel (L) talks with Greek prime minister Alexis Tsipras at the begining of the second day of  the fourth European Union (EU) eastern Partnership Summit in Riga, on May 22, 2015 as Latvia holds the rotating presidency of the EU Council. EU leaders and their counterparts from Ukraine and five ex-Soviet states hold a summit focused on bolstering their ties, an initiative that has been undermined by Russia's intervention in Ukraine. AFP PHOTO / ALAIN JOCARD
FOTO: AFP

Velika pobjeda stranke Syriza Aleksisa Ciprasa s 35,5 posto glasova na prijevremenim izborima, vratila je Grčku u središte pažnje u EU, odakle ju je preko noći izgurala izbjeglička kriza.

Druga najjača stranka u grčkom parlamentu sad je Nova demokracija desnog centra, a sa 7 posto glasova treće mjesto zauzima neonacistička Zlatna zora. Kad je Cipras u srpnju nakon mučnih pregovora o financijskoj pomoći pristao na ultimatum, radikalna lijeva frakcija Syrize napustila ga je i na izbore izišla sa svojom strankom koja je doživjela debakl.

Bez takve ljevice u parlamentu i stranci, Europska unija od Ciprasa očekuje da provede reforme koje je obećao za 86 milijardi eura pomoći, piše Financial Times. Ali nakon svega što se događalo u zadnja dva mjeseca, ni Grčka niti Europska unija više nisu iste. Pozicije s obje strane uvelike su se resetirale i novi pregovori Ciprasa s EU neće biti nastavak prethodnih. Evo zašto

Cipras mora izdržati cijeli mandat

Za mnoge EU političare koji se moraju baviti Grčkom, ovo je gotovo idealan rasplet. Cipras je pobjedom dobio mandat da provede reforme koje je obećao EU i usput se riješio radikalne ljevice. Ciprasova najava da namjerava vladati puni mandat utješila je birače i EU, u Grčkoj se s pet izbora u šest godina ništa suvislo nije moglo napraviti.

Problematični koalicijski partneri

Još bolje za EU bilo bi kada bi sastavio stabilnu vladu koalirajući s umjerenim strankama centra, ali još nije isključeno da će se Syriza odlučiti za preraznolike manje stranke. Problemi su već počeli.

cipras kammenos
AFP

Sinoć je s Ciprasom na pozornicu pobjedu došao proglasiti predsjednik stranke Neovisnih Grka, njegov koalicijski partner Panos Kammenos koji je na izborima osvojio 10 mjesta u parlamentu. Martin Schulz otvoreno je napao Ciprasa zbog toga. “Dvaput sam ga zvao da ga pitam zašto nastavlja koaliciju s tom čudnom ultradesnom strankom”, rekao je radiju France Inter, “Uglavnom nije odgovorio. Jako je lukav, posebno preko telefona. Rekao mi je par stvari koje se čine uvjerljivima, ali sve je to ipak malo bizarno”.

EU ne vjeruje Ciprasu, ali bar se riješila Varoufakisa

Otkad je Cipras došao na vlast i otvorio pitanje grčkog duga, većina pregovarača u EU bila je uvjerena da bi s njime lakše razgovarali da nema ministra financija Yanisa Varoufakisa. Njega su izgurali iz procesa, da bi se na kraju upravo Cipras pokazao težim sugovornikom.

Cipras je bio spreman dovesti u pitanje cijelu eurozonu i ukinuti euro u Grčkoj. Više nitko u EU ne vjeruje da je riječ o čovjeku koji bi razumio jedinstveni politički interes EU. Ali u izbjegličkoj krizi pokazali su da ga jedinstvene politike EU ni nema, tako da će to u ovoj rundi s Ciprasom biti puno slabiji argument. Dobra strana je ponovno imennovanj Euklida Cakalotosa na mjesto ministra financija. On je odigrao ključnu ulogu u pregovorima u srpnju i burze bi mogle nagraditi tu Ciprasovu odluku.

Manjak kompetentnih kadrova za reforme

U listopadu izlazi izvještaj o provedbi programa pomoći Grčkoj. Nizozemski ministar financija Jeroen Dijsselbloem, koji je kao glavni pregovarač s Grčkom u srpnju pokazivao otvoreni animozitet prema Ciprasu, nije ni čekao konačne rezultate da bi mu čestitao: “Nadam se brzom formiranju nove vlade s jakim mandatom za nastavak reformskog procesa u Grčkoj” , izjavio je Dijsselbloem. U neformalnim razgovorima, dužnosnici EU misle da ni ovakva Syriza, iz koje su izbačeni radikalni elementi, ne može provesti što je Cipras potpisao.

Najveća oporbena stranka Nova demorakcija već godinu dana odriče se reformi koje je nekad zagovarala. U parlamentu su Zlatna zora i komunistička KKE. Cipras se u prvom mandatu zamjerio većini budućih partnera. Pregovori s EU i zatvaranje banaka svima su Grčkoj bili traumatično iskustvo. Dio komentatora u EU tvrdi da je politička atmosfera u Grčkoj zatrovana, drugi pak tvrde da od 2010. nije bila benignije.

No sve muči problem kompetencije. Ciprasova prošla vlada nije se iskazala. Sada treba iskusne i stručne ljude za poreznu i tržišnu reformu, novu strukturu proračuna, liberalizaciju tržišta rada…ograniči li se na kriterij podobnosti, neće napraviti mnogo. Zasad Cipras daje dobre izjave. “Nećemo se oporaviti čarolijom, ali teškim radom bismo mogli”, poručio je pristašama.

MMF bi mogao odustati od pomoći

Međunarodni monetarni fond kaže da će odustati od pomoći Grčkoj ako se na napravi “izričit i konkretan” sporazum o otpisu dijela duga. Tvrde da Grčka ne može podnijeti teret programa štednje ako se otpis ne uključi u program. Traže i do 30 godina moratorija na otplatu kredita ili smanjenje njegove vrijednosti. Ekonomist Paul Krugman u nedavnom je intervjuu rekao da je otpis dobrog dijela duga otpočetka jedino rješenje za Grčku. Stroge mjere štednje upravo su suprotno rješenje. Zbog svega eventualni treći program pomoći Grčkoj smatra unaprijed propalim projektom.

Cipras mora izboriti manje drakonske mjere štednje

Grčka će vjerojatno trebati novi program pomoći. Cipras se nada da će mu izborna pobjeda donijeti veći utjecaj jer želi izboriti razumnije mjere štednje kod kreditora. Njemačka i europske institucije gotovo sigurno će tražiti da mjere ostanu drakonske i pozivati se na fiskalnu disciplinu. Ne dobije li značajne ustupke, Cipras neće imati argumenata.

Grčka ekonomija vjerojatno će nastaviti slabjeti, neće uspjeti smanjiti deficit kako je dogovoreno, to će ponovno izazvati seriju financijskih blokada kakve smo vidjeli ovoga ljeta i nove pregovore o pomoći da bi se Grčka spasila od bankrota.

Tržišta ravnodušna jer znaju da Grčku čeka dug put

Burze u ponedjeljak gotovo i nisu reagirale na ishod grčkih izbora, u ovom trenutku puno više ih brine odluka Feda da ne podigne kamatnu stopu. Malo su pali prinosi na grčke dvogodišnje državne obveznice, što znači da brokeri misle kako je rizik neznatno pao, euro nije ni reagirao. Svi očekuju nove i dugotrajne pregovore Grčke s EU.