Čuli ste da je ukinuta neutralnost interneta, ali niste sigurni što to znači? Napravili smo vodič

Izdvojili smo 10 ključnih stvari koje morate znati o odluci Američkog saveznog odbora za komunikacije, kojom je ukinut slobodni internet

, Image: 354324094, License: Royalty-free, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Alamy
FOTO: Profimedia, Alamy

Nakon što su objavili plan za ukiranje neutralnosti interneta, Američki savezni odbor za komunikacije (FCC) u četvrtak je uklonilo propise kojima se osigurava jednak i nesmetan pristup internetu. FCC je jučer na svojem sastanku, kao što se očekivalo, ukinulo odredbe glasanjem, sa tri glasa za, te dva glasa protiv. Sva tri glasa su došla od pripadnika Republikanske stranke. Radi se ustvari o selektivnom tretiranju internetskog prometa, dakle telekomunikacijske kompanije će smjeti korisnicima naplaćivati više novaca za korištenje nekih aplikacija ili pristupa nekom sadržaju.

Ukidanje neutralnosti interneta predložio je sadašnji predsjednik FCC-a Ajit Pai, bivši odvjetnik američke telekomunikacijske tvrtke Verizon, te zagovornik slobodnog tržišta. Čak i prije nego što je postao šef FCC-a, Pai je grčevito najavljivao da je protiv neutralnosti interneta. Potez ukidanja naravno podržavaju telekomunikacijske kompanije, koje tvrde da im pravila onemogućuju stvaranje novih, inovativnih proizvoda. Ovo su ključne stvari o ukidanju neutralnosti interneta koje morate znati.

1. Što je neutralnost interneta?

Neutralnost interneta je skup odredbi koje je postavila vlada bivšeg američkog predsjednika Baracka Obame 2015. godine. Tim odredbama, sav internetski promet bi se trebao tretirati jednako. Pod zaštitom neutralnosti interneta, pružatelji internetskih usluga (ISP) nisu smjeli usporavati ili blokirati pristup nekim stranicama i uslugama, čime bi realno drugima dali prednost. Pravila su izrađena kako bi internet ostao otvoren za sve korisnike i kako bi se manje kompanije mogle natjecati s većima.

Dakle, bez tih pravila ISP bi mogao blokirati ili usporiti pristup primjerice Netflixu ili YouTubeu, a za nesmetan pristup naplaćivati dodatne pristojbe. Istovremeno, ISP bi mogao dopustiti slobodan pristup svojim streaming servisima, čime bi ustvari mogao na podli način napasti konkurenciju. ISP ne može samo naplatiti veću pristojbu korisnicima, već i drugim kompanijama kako bi imali nesmetan pristup. Time bi ISP-ovi mogli gurati svoje streaming servise, većom naplatom za pristup konkurenciji.

2. Zašto FCC želi ukinuti neutralnost interneta?

Budući da je Pai zagovornik slobodnog tržišta, oštro se protivi bilo kakvim regulacijama agencija nad internetskim kompanijama. Osobna ideologija ne može Paiu biti jedini argument, budući da za uklanjanje agencijskih regulacija mora imati realne razloge. Pai tvrde da su Obamine “nametnute” regulacije smanjile investicije u internetsku industriju, te da ustvari koče razvoj.

Problematično je što Paiovi argumenti ne drže vodu. Investicije u internet su više manje podjednake od 2013. godine, sa ponekim varijacijama u kompanijama. Dakle neke kompanije su ulagale, dok neke stagnirale. Međutim, prema istraživanju Free Pressa iz 2015. godine (nakon uvođenja neutralnosti interneta), investicije u internetsku industriju su se povećale. Kompanije koje su smanjile svoje investicije, niti jednom nisu istaknule neutralnost interneta kao problem.

3. Većina misli da se radi o kršenju slobode govora

Oko ovih odredbi su se najviše sukobljavale telekomunikacijske kompanije poput Verizona i internetski giganti poput Googlea. Zagovornici slobode govora ovu odluku također smatraju grubim kršenjem ljudskih prava. Dajući telekomunikacijskim kompanijama moć filtriranja ili usporavanja interneta, smatra se da bi se mogao stvoriti novi mehanizam kojim će se onemogućiti slobodan pristup informacijama i medijskom sadržaju.

Telekomunikacijske kompanije su u prošlosti odbacivale takve navode, te su tvrdile da im pravila koje je postavila Obamina administracija onemogućuju nuđenje većeg broja usluga u raznim cjenovnim kategorijama. “S mojim prijedlogom, federalna vlada neće više vršiti mikro-nadziranje interneta. FCC ovime jednostavno zahtjeva veću transparentnost telekoma, kroz koju će kupci moći kupiti proizvod koji im najviše odgovara”, objasnio je Pai početkom mjeseca.

4. Što će se dogoditi sada?

Ukidanje neutralnosti interneta neće stupiti na snagu još par mjeseci, odnosno oko 60 dana nakon što se pravila objave u federalnom registru. Očekuje se da će razne udruge predati pritužbe na pravila. Također se očekuje da će demokratski zastupnici u američkom Kongresu pokušati izglasati legislature kojima bi opovrgnuli nova pravila.

Dakle ako pravila stupe na snagu po planu, pružatelji internetskih usluga, bilo da su fiksni ili mobilni, moći će stvarati takozvane “brze linije” za svoje stranice i servise. Brze linije će se moći prodavati i partnerima, naravno, za visoku cijenu. Jedino pravilo koje kompanije moraju slijediti je informiranje korisnika o tome što usporavaju i blokiraju. Međutim, te informacije će vjerojatno biti skrivene u šumi sitnog teksta na nekoj prividno nebitnoj stranici korisničkog ugovora.

5. Internetske kompanije se bore za zaštitu Obaminih odredbi

Pai je republikanac koji je oduvijek, posve agresivno, radio na tome da se deregulira internet. Njegov plan ukidanja neutralnosti je prošao, vjerojatno zbog toga što se u opoziciji nalaze samo dva demokrata. U prošlosti, oba republikanska zastupnika su se slagala s Paijem, stoga je ukidanje neutralnosti interneta bilo sasvim očekivano, budući da i sam Pai ima pravo glasa.

Uz protivljenje dvojice demokratskih zastupnika, protivile su se neke internetske kompanije. Kompanije su se udružile u industrijsku grupu The Internet Association 2015. godine, kako bi pokušali zaštiti Obamine odredbe. Udruga kompanija uz sebe ima i podršku 20 milijuna javnih komentara, koji se uglavnom u potpunosti protive Paijevim prijedlozima, pogotovo nakon što je početkom godine predstavio grube odrednice svog prijedloga.

6. Postoji šansa da će i protivnici ukidanja protifirati

Od ukidanja Obaminih odredbi će naravno najviše profitirati pružatelji internetskih usluga, poput AT&T-a, Verizona i Comcasta. Ukidanjem će ISP-ovi dobiti veću kontrolu, koja će im zauzvrat donijeti sigurno veću zaradu. Međutim, velike kompanije poput Googlea, Amazona, Facebooka i Netflixa, vrlo vjerojatno će profitirati od ukidanja pravila.

Dobre su šanse da se ukidanjem pravila, te plaćanjem nesmetanog prometa za svoje usluge uništiti manju, neovisnu konkurencija. Tech giganti sa svojim ogromnim budžetima si sigurno mogu priuštiti plaćanje brzih linija, dok manje kompanije, poput startupova, sigurno neće moći platiti za nesmetan pristup. S lošijim pristupom, korisnici će imati lošije korisničko iskustvo, što bi na koncu moglo dovesti do propasti tih kompanija.

7. Sve se, naravno, lomi na leđima korisnika

Normalni korisnici interneta će izgubiti najviše ukidanjem ovih pravila. Iako se neće dogoditi odmah, ISP-ovi će postepeno moći uvoditi naknade za pristup stranicama i servisima koje se koriste svakodnevno. Primjerice, u najesktremnijem slučaju, ISP bi mogao naplaćivati veću pristojbu za pristup internet bankarstvu, a ne samo streaming servisima.

ISP-ovi stavljaju svoj spin na cijelu priču. Američki T-mobile tvrdi da će ukidanjem neutralnosti interneta njihove partnerske usluge postati jeftinije. T-mobile ima ugovore sa raznim streaming servisima, poput HBO-a, Netflixa i Hulua, čime sve druge streaming servise stavlja u nezgodan položaj. Bez neutralnosti interneta, ISP-ovi bi svoje partnerske servise mogli agresivnije gurati korisnicima, prikazujući ih kao uštedu spram drugih.

8. Da nema neutralnosti, mnoge manje kompanije ne bi nikad zaživjele

Velike kompanije koje nude pristup internetu se već godinama bore protiv uvođenja regulacija tržišta. Prema novim odredbama, kompanije će smjeti usporiti ili u potpunosti blokirati pristup nekom sadržaju na internetu, pod uvjetom da obavijeste svoje korisnike. Google i Facebook tvrde da bi ovim potezom telekomi mogli gurati svoje proizvode ili favorite, usporavajući ili zabranjujući pristup uslugama konkurencije.

Manje internetske kompanije tvrde da se ovim potezom šteti inovativnosti, budući da bi telekomi u teoriji mogli i njima naplaćivati pristojbu za brži pristup internetu. U teoriji, samo najveće kompanije bi si mogle priuštiti trošak za nesmetani pristup, odnosno u neku ruku, preferencijalni tretman. Mnoge manje kompanije su u prošlosti i isticale Obamina pravila o neutralnosti interneta kao jedan od razloga svojeg uspjeha.

https://twitter.com/jeffispretty/status/933034257450192897

9. Diskriminacija internetskog prometa više nije u domeni FCC-a

FCC s novim planom ne vidi ništa sporno, budući da smatraju da će sada krivnja za diskriminaciju internetskog prometa biti van njihove ovlasti. Smatraju da će se eventualno usporavanje pristupa internetu smatrati protunatjecateljskim ponašanjem, što spada u domenu Savezne komisije za trgovinu i Ministarstva pravosuđa SAD-a.

Paiju ovo nije prvo uklanjanje regulacija otkada ga je Donald Trump ovoga siječnja imenovao za predsjednika FCC-a. Agencija je oslabila pravila za televizijske kuće, novine i telekome kojima je namjena bila zaštita javnog interesa. Uz ravnopravnost interneta, Pai je ranije najavio i uklanjanje ograničenja kontrole koju kompanije mogu imati nad televijskim sadržajem, ako taj sadržaj može gledati više od 39 posto Amerikanaca.

10. Neutralnost interneta unutar Europske unije nije ugrožena

Europska unija se s pitanjem ravnopravnosti interneta intenzivno bavi još od 2010. godine. Istraživali su pitanja poput transparentnosti, konkurentnosti, kvalitete usluge, praćenja kvalitete tih usluga te suradnje između telekoma u Europi. Tijekom 2015. godine, Europska unija je usvojila pravila ravnopravnosti interneta, koje su na snagu stupile 30. travnja 2016. godine. Ova odluka se smatra jednom od bitnijih koja je dovela do nedavnih pomaka u stvaranju jedinstvenog digitalnog tržišta.

Europske odredbe zabranjuju telekomima blokiranje ili usporavanje internetskog prometa, osim ako to nije uistinu potrebno. Dozvoljene iznimke se odnose na ograničenje brzine prometa u nekim pravnim slučajevima ili kada se treba očuvati integritet interneta uslijed nekakvoga napada. Internet se smije privremeno usporiti samo kada se treba balansirati zagušenje interneta. Zemlje članice također ne smiju uvoditi svoja pravila, već moraju poštivati zakone Europske unije o nesmetanom pristupu internetu.