Dionice Credit Suissea u slobodnom padu nakon vijesti da ga preuzima konkurentski UBS

Cijena dionice švicarskog bankarskog diva od petka je pala oko 60 posto

A picture taken on October 25, 2022 shows a sign of Switzerland's second-biggest bank Credit Suisse on a branch in Basel. - New Credit Suisse chief executive, faced with trying to turn around the beleaguered bank following multiple scandals, is set to unveil his strategic road map on October 27, 2022 as the pressure is on for Switzerland's second-biggest bank after investors saw their money go up in smoke due to the collapse in share prices. (Photo by Fabrice COFFRINI / AFP)
FOTO: AFP

Dionice Credit Suissea od jutros su u slobodnom padu, nakon što je objavljena vijest da će banka biti spašena preuzimanjem od strane konkurentskog UBS-a, najveće švicarske banke.

Cijena dionice Credit Suissea u trenutku pisanja teksta vrijedi oko 0,7 švicarskih franaka, što je pad od oko 60 posto u odnosu na petak. Ni ulagači UBS-a, sudeći po kretanju na burzi, nisu oduševljeni ovim aranžmanom. Cijena dionice UBS-a potonula je oko 15 posto, na oko 14,50 švicarskih franaka.

Credit Suisse je jedna od 30 sistemski važnih banaka, čiji krah bi mogao uzdrmati globalni financijski sustav, pa se čak kao jedna od opcija za njeno spašavanje spominjala i nacionalizacija.

Problemi Credit Suissea nisu od jučer

Ipak, intenzivni pregovori koji su se odvijali proteklih nekoliko dana rezultirali su dogovorom o preuzimanju, te će UBS preuzimanje Credit Suissea platiti oko 3 milijarde eura, a osim toga preuzet će i 6 milijardi eura gubitaka. U Švicarskoj središnjoj banci nadaju se da će to biti rješenje za stabilizaciju financijskog sustava.

Problemi Credit Suissea nisu “od jučer”. Nekad ugledna banka počela je gubiti povjerenje klijenata nakon više pogrešnih poteza. Prošle godine ulagači su iz te banke povukli preko 120 milijardi švicarskih franaka – glavninu iznosa u posljednjem kvartalu.

S druge strane, Credit Suisse, kao i druge banke, dio imovine ima u obveznicama, koje su zbog rasta kamatnih stopa počele gubiti na vrijednosti. Uglavnom, banka je prošlu godinu završila s gubitkom od preko sedam milijardi švicarskih franaka.

Jesu li ugrožene i druge banke?

Dodatni problem za stabilnost banke predstavljale su i poruke Saudijske narodne banke, koja je s nešto manje od 10 posto, najveći pojedinačni dioničar. Oni su odbili bilo kakvu pomisao da bi mogli sudjelovati u dokapitalizaciji. Kao razlog su naveli dodatne regulatorne zahtjeve s kojima bi se suočili kada bi prešli prag od 10 posto.

Najveće pitanje koje si trenutno postavljaju svi koji prate događanja u bankarskom sektoru, jest koliko je ova kriza zaista raširena i jesu li ugrožene i druge banke. Za razliku od američkih banaka, poput Silicon Valley Bank, koja je propala prije desetak dana i koja je bila gotovo isključivo fokusirana na poslovanje s tehnološkim sektorom, Credit Suisse ima podružnice u više zemalja i duboko je povezan s globalnim financijskim sustavom. Uostalom, zato je i kategoriziran kao banka od sistemskog značaja.