Direktor Applea dao je dosta važan intervju televiziji CBS, a ovo su 4 izjave o kojima svi pričaju

Cook je branio enkripciju i odbacio optužbe o izbjegavanju poreza

FOTO: Screenshot

Apple je novinarima CBS-a pokazao svoju tajnu lažnu trgovinu u neoznačenom skladištu u Cupertinu i još neke zanimljive stvari, a direktor Tim Cook u intervjuu za emisiju 60 Minutes novinaru Charlieju Roseu odgovorio na neka dosta važna i neugodna pitanja koja prate kompaniju. Najviše su se komentirala pitanja o optužbama da Apple izbjegava plaćanje poreza, iskorištava jeftinu kinesku radnu snagu i omogućava kriminalcima da se skrivaju od zakona. Ovo su neki od najzanimljivijih odgovora Tima Cooka.

1. O enkripciji i privatnosti

“Ne vjerujem da se privatnost mora prodati u zamjenu za nacionalnu sigurnost”, rekao je Cook koji takva tumačenja smatra banalizacijom problema. Potvrdio je da Apple surađuje sa sigurnosnim službama u borbi protiv terorizma ali stav o enkripciji nije promijenio.

“Ako nam vlada da propisni nalog za specifične informacije, mi ćemo ih dati, jer moramo raditi po zakonu”, rekao je Cook “Kad je riječ o enkriptiranoj komunikaciji, nemamo što dati, nemamo pristup. Ako su poruke koje razmjenjujete preko iMessages enkriptirane, mi ne možemo do njih”. Cook tvrdi da Apple neće dopustiti mogućnost pristupa enkriptiranim podacima. “Neki su nam predlagali back door, ali ako ga otvorimo, otvorit ćemo pristup svima, i lošim momcima.”

2. O izbjegavanju poreza

Tvrdnje da Apple izbjegava plaćanje poreza Cook je nazvao “totalnim političkim sranjem” i ustvrdio da “iza tih tvrdnji nema istine”.

Apple je u zadnjem kvartalu 2015. imao 11.1 milijardu dolara profita, dvije trećine prometa napravio je izvan SAD-a i neki su ga kongresmeni optužili da koristi rupe u zakonu kako bi izbjegao plaćanje poreza u Americi. Cook tvrdi da Apple ne vraća novac u SAD “jer bi ih to stajalo 40 posto” zarade.

“Mislim da to nije razumno. Naši su porezi, Charlie, skrojeni za industrijsko, a ne za digitalno doba. To je užasno za Ameriku. To je odavno trebalo srediti, odavno kasnimo s tim”, rekao je Cook.

3. O milijun Appleovih radnika u Kini

Apple dosta često kriziraju da dobar dio svojih visokih profita može zahvaliti oslanjanju na jeftinu kinesku radnu snagu i jeftinu proizvodnju što znači i loše uvjete u tvornicama u kojima se proizvode segmenti za Appleove uređaje.

Milijun ljudi u Kini proizvodi za Apple i mnogi u SAD-u napadaju kompaniju da tako ugrožava američku stopu zaposlenosti. “Kineski obrazovni sustav fokusiran je na specifične strukovne vještine”, objasnio je Cook, “Nije stvar u plaćama, već u vještinama. Kina je strahovito fokusirana na proizvodnju”. Amerika je, tvrdi, zapustila strukovno obrazovanje. “Da skupite sve proizvođače alata i boja u SAD-u, stali bi u sobu u kakvoj sada sjedimo. U Kini biste trebali nekoliko nogometnih igrališta”, rekao je Cook.

4. O Steveu Jobsu

“Apple još njegova kompanija”, rekao je Cook, “Takva je rođena i još je tako”. Otkad je Steve Jobs umro, o Appleu se govori da je izgubio autentičnost i opsesiju kvalitetom koji su odlikovali kompaniju u njegovo vrijeme. Cook tvrdi da Apple još utjelovljuje Jobsov etos. “Nikad nigdje na svijetu nisam sreo nikoga sličnog njemu”, rekao je, “Takvu nezaustavljivu silu koja stremi savršenstvu”.