Estonija je došla na ideju da uvede vlastitu kriptovalutu, ali šef Europske središnje banke kaže da ništa od toga

Stvaranje nacionalne kriptovalute, kaže, kršilo bi europske zakone

Mario Draghi, President of the European Central Bank, ECB, attends a press conference following the meeting of the Governing Council in Frankfurt/Main, Germany, on April 27, 2017. / AFP PHOTO / Daniel ROLAND
FOTO: AFP

Estonija je u kolovozu ove godine počela s planom stvaranja vlastite kriptovalute. Uz pomoć osnivača Etheriuma, Vitalika Buterina, htjeli su stvoriti svoju kriptovalutu i nazvati je Estcoin. Planirali su pokrenuti i initial coin offering (ICO), način za prikupljanje sredstava za pokretanje kriptovalute nalik crowdfundingu na Kickstarteru.

Međutim, Mario Draghi, predsjednik Europske središnje banke, jučer je prilično jasno dao do znanja da to neće proći. Draghi misli da je stvaranje zasebne nacionalne kriptovalute nepotrebno, budući da je euro jedina validna valuta unutar eurozone kojoj Estonija pripada. Time bi Estonija, na neki način, stvorila dodatnu nacionalnu valutu uz euro.

Estoniji, inače, nisu strane inovacije na digitalnom području. Prva su država koja je uvela nešto slično kao hrvatski e-Građani, ali u mnogo naprednijoj verziji. Točniji opis bi bio da se radi o digitalnoj osobnoj iskaznici, koja čak i strancima dozvoljava korištenje estonskih banaka, plaćanje i oporezivanje.

Središnja europska banka zabrinuta za svoj utjecaj

Europska središnja banka i ranije je iskazala zabrinutost oko kriptovaluta. Tvrde da bi se jačanjem tog oblika novca umanjio njihov utjecaj i važnost unutar monetarnog sustava. Razlika dosadašnjih kriptovaluta i Estcoina je u načinu na koji su nastalo. Dosadašnje kriptovalute stvarale su kompanije, dok je ovo trebala biti prva koju bi stvorila jedna država. Kao i sve druge, Estcoin bi postajao samo u digitalnom obliku.

Draghijevi komentari dolaze uspordno s propitivanjem statusa eura u Italiji. Talijanska opozicija trenutno predlaže stvaranje valute u umanjenom obliku. Predlažu izdavanje obveznica bez kamata kao način na koji bi se dobavljačima mogli isplaćivati dugovi. Time bi mogli zaobići odredbe Europske unije o korištenju valuta koje nisu euro.

Draghijeve izjave dolaze i samo par dana nakon što je Kina u potpunosti zabranila ICO za kriptovalute. Početkom tjedna, kineska vlada je donijela odluku kojom se zabranjuje trgovanje kriptovalutama, što je, naravno, prouzročilo i strahoviti pad vrijednosti bitcoina i drugih kriptovaluta.