Nezaposlenost u EU pada, radi više žena nego prije krize

Bolje je u svim članicama, ali EU je još daleko od dana prije krize 2008.

Nezaposlenost u Europskoj Uniji počela je padati prvi put od početka gospodarske krize 2008. godine. Prvi je to pokazatelj kako Unija polako izlazi iz krize. Postotak radne snage dobi između 20 i 64 godine iznosi 69,2 posto. I dalje je to nešto niže od razdoblja prije krize, kad je zaposlenost iznosila nešto više od sedamdeset posto.

U svakoj se zemlji članici bilježi rast zaposlenosti, pa čak i u onima najgore pogođenima krizom, poput Grčke, Italije i Španjolske. Međutim, iako je rasla, razina zaposlenosti i dalje je ostala ispod šezdeset posto.

Svi bilježe rast zaposlenosti

S druge strane, najsnažnija gospodarstva Europske Unije također bilježe rast zaposlenosti. U Velikoj Britaniji razina zaposlenosti iznosi 76,2 posto, u Njemačkoj 77,7 posto, a u Švedskoj je zaposleno 80 posto radne snage.

U eurozoni razina nezaposlenosti iznosi 11,3 posto. Europska Komisija predviđa da će i sljedeće godine ta razina biti dvoznamenkasta. Iako se bilježi oporavak gospodarstava, i dalje razina zaposlenosti nije dostigla onu prije gospodarske krize.

“Valjat će nam popuniti veliku razliku između onoga gdje smo bili 2008. godine i sad. Posebice se to odnosi na zemlje poput Grčke i Španjolske, koje će morati dugo raditi da se vrate na brojke koje su imale prije krize”, kazao je Bert Colijn, viši ekonomist istraživačke organizacije Conference Board, prenosi Financial Times. Dodao je kako je cilj Unije po kojemu do 2020. želi ostvariti razinu zaposlenosti od 75 posto poprilično nerealan i slabo izvediv.

Raste broj zaposlenih žena i starijeg radno sposobnog stanovništva

Razina zaposlenih žena u EU od 2010. je godine u stalnom rastu te sad iznosi 63,5 posto. To je razina viša nego prije gospodarske krize.

Osim žena, povećala se i razina zaposlenosti starijeg stanovništva. Razina zaposlenosti radnika između 55 i 64 godine starosti u 2014. je došla do 51,8 posto. Švedska i Njemačka prednjače u Uniji u zapošljavanju starije radne snage.

I dalje visoka razina nezaposlenosti mladih

Mnoga su se tržišta rada počela reformirati, kako bi postajala što fleksibilnija. Slučaj je to sa Španjolskom. Međutim, unatoč različitim mjerama, i dalje se petina stanovnika EU koji rade na pola radnog vremena žali kako rade manje sati nego što bi htjeli.

Nezaposlenost mladih ljudi u Europskoj je Uniji i dalje ozbiljan problem. Iako polako opada, na razini cijele EU ona i je dalje iznad 20 posto, a u Španjolskoj i Grčkoj iznad 50 posto.