EU je odlučila kako Apple Irskoj mora platiti 13 milijardi eura, no Dublin taj novac ne želi. Evo zašto

Izgledno je kako će irska vlada pokušati osporiti presudu Komisije

People wait outside the Apple store in Covent Garden in London August 30, 2016.
The European Commission's demand for Apple to pay Ireland some 13 billion euros in back taxes has put the country in the strange position of refusing the windfall for fear of scaring away valuable investment. Rather than welcoming the cash -- equivalent to around five percent of its gross domestic product -- the government has vowed to appeal the ruling, fearing an ever greatest cost to its economy and jobs.
 / AFP PHOTO / DANIEL LEAL-OLIVAS
FOTO: AFP

Milijarde eura poreznog duga koje Apple treba vratiti Irskoj mogle bi pokriti godišnje troškove irskog zdravstvenog sustava, pomoću njih moglo bi se izgraditi 100.000 kuća za siromašne ili pokriti dobar dio nacionalnog duga, piše Bloomberg. Jasno da se postavlja pitanje zašto Irska taj novac ne želi.

Irski ministar financija Michael Noonan založio se, naime, u utorak za to da se ospori presuda Europske komisija zahvaljujući kojoj bi najbogatija kompanija na svijetu Irskoj trebala platiti najmanje 13 milijardi eura.

Govorimo, inače, o sumi koja je dvostruko veća od cijelog irskog poreznog dohotka za prošlu godinu. Stajalištem koje je zauzeo suprotstavio se opozicijskim zastupnicima koji smatraju kako bi službeni Dublin taj novac trebao uzeti. No, ulozi za irsku vladu mnogo su veći.

Irska ni ranije nije odustajala od svog poreznog sustava

Irski porezni režim kamen je temeljac njezine ekonomske politike kojom privlači kompanije poput Googlea i Facebooka. Irska od tog sustava nije htjela odustati čak ni kad je pred šest godina bila primorana zatražiti međunarodnu financijsku pomoć, a irska vlada poručuje kako će se i u ovom trenutku držati zakonskog okvira za koji smatra da pomaže domaćem gospodarstvu.

“Da napravimo bilo što drugo bilo bi isto kao da pojedemo sjeme krumpira”, poručio je Noonan dodajući kako bi negativan ishod borbe u koju Irska namjerava krenuti naštetio budućnosti generacija koje dolaze.

Apple bi mogao ostati bez tek tromjesečne zarade

Zanimljivo je i kako Apple i Irska tvrde kako u Appleovom poslovanju nikad nije bilo ništa sporno, a uvjeravaju i kako nije bilo riječi o pogodovanju od strane irske vlade. No, činjenica je kako je Apple jedna od 700 američkih tvtki koje posluju u Irskoj i koje zajedno zapošljavaju više od 140.000 ljudi, prema podacima Američke trgovačke komore u Irskoj.

Kazna koju je Komisija izrekla Appleu za njegovo poslovanje, zapravo, znači jako malo, koliko god to bizarno zvučalo. Spomenuta kompanja raspolaže, naime, prema podacima za prošli mjesec, s kapitalom od 232 milijarde dolara dok je, gledajući na mjesečnoj razini, prošle godine zarađivala 4.45 milijardi dolara.

Budući da je Komisija zaključila kako bi Apple u irski proračun trebao uplatiti 13 milijardi eura, to bi za tu firmu značilo da se mora odreći samo tromjesečnog profita.

Irci tvrde kako je sve stvar reputacije

“Radi se o reputaciji”, tvrdi Peter Vale, porezni partner u Grant Thorntonu Ireland. “Nije brojka ta koja je problem per se, nego implikacije da Irska mulja sa svojim poreznim sustavom, ideja da nudimo specijalne dealove i slične stvari.”

Irska vlada kaže kako bi zemlja, čak i da prihvati Appleov novac, po postojećoj europskoj zakonskoj regulativi taj novac trebala uložiti u vraćanje dijela svog nacionalnog duga, koji iznosi 180 milijardi eura, a ne poticanje potrošnje.

Irska opozicija želi Appleov novac

No, s obzirom na to da irski zdravstveni sustav puca po šavovima, na vladu se vrši pritisak da promijeni svoje mišljenje. Sinn Fein, irska opozicija, tvrdi, primjerice, kako se vlada ne bi trebala zalagati za promjenu presude nazivajući takav potez lakrdijaškim.

“Vlada će aktivno nastojati izbjeći vraćanje Appleovog poreznog duga, novca koji pripada irskom narodu”, napisao je u svom priopćenju Matt Carthy, Sinn Feinov zastupnik u Europskom parlamentu. “Ne postoji opravdanje za osporavanje zaključka Komisije, a vlada bi momentalno trebala odbaciti mogućnost žalbe.”