Nekad je nužno odabrati stranu

Europska komisija udarila Googleu kaznu od 2.42 milijarde eura

'Zloupotrijebili su vladajući položaj na tržištu tražilica i nezakonito davali prednost svojoj usluzi za uspoređivanje cijena'

FOTO: AFP

Google, odnosno njihova kompanija Alphabet, mora platiti 2.42 milijardi eura kazne jer je, prema tvrdnjama Europske komisije, prekršio zakone EU. Svojoj Google Shopping usluzi za uspoređivanje cijena davali su nezakonitu prednost spram konkurencije i, ako ne uklone ilegalni sustav u roku 90 dana, svaki dan će im skidati 5 posto dnevne zarade. Ovakva odluka pritom možda ukazuje i na to kako bi Google mogao proći u ostalim sporovima koji se protiv njih vode zbog Androida i blokiranja konkurencije na tražilicama.

Međutim, nije poznato koliko točno kompanija dnevno zaradi na aktivnostima koje su upravo proglašene ilegalnima. Ako je udio u dnevnoj zaradi iznad spomenutih 5 posto, kazna nema previše smisla budući da će Google sasvim pristojno i dalje zarađivati na tome. Komisija tvrdi da je Google sistematski promovirao svoje shopping kanale, no uz to je na ispisu pretraga uklanjao ili spuštao rezultate konkurenata.

Google skinuo rekordera Intela

Povjerenica za Europsku kompetitivnost Margrethe Vestager u izjavi tvrdi da je Googleovo favoriziranje samog sebe sasvim ilegalno. Time su drugim kompanijama onemogućili da budu kompetitivne i inovativne. No bitnijim smatra da su Europski kupci tako bili zakinuti za izbor pri kupnji i da nisu imali prilike profitirati od inovacija.

Kazna dolazi nakon sedmogodišnje istrage koja je nastala nakon mnogih pritužbi Googleovih konkurenata. Među njima su se nalazili Yelp, TripAdvisor, Foundem, News Corp i lobistička grupa FairSearch. Ovo je najveća kazna koju je EU dala za slično monopoliziranje. Do sad je rekord nosio Intel, sa 1.06 milijardi kazne iz 2009.

Uz Google, pod istragom su i dalje Apple, Facebook i Amazon. Njih se uz trustovanje optužuje i za izbjegavanje plaćanja poreza i ugrožavanje korisničke privatnosti. Naravno, kompanije negiraju da rade išta krivo, no pozamašne kazne su EU dale snažan glas u borbi regulacije interneta. Pretpostavlja se da su poziciju zauzimaju kako bi omogućuje Europskim tech kompanijama veću konkurentnost spram Američkih.

Europsko povjerenstvo je u prošlosti Google optužilo da koristi svoj Android operativni sustav kako bi uništili konkurenciju. To je potencijalno i najštetniji spor za Google, budući da je operativni sustav najčešće korišteni mobilni OS na svijetu. Optuženi su i za blokiranje konkurencije u oglašavanju na online pretragama. EU upozorava Google da će kazne biti još veće ako ovako nastavi kršiti EU zakone.