Nekad je nužno odabrati stranu

Facebook pokušava ublažiti kaos pa tvrde da hakeri nisu koristili ukradene lozinke na drugim stranicama

Iz kompanije su ranije rekli kako su hakeri ukrali lozinke 50 milijuna profila

Facebook founder and chief Mark Zuckerberg speaks at the so-called "Facebook Innovation Hub" in Berlin on February 25, 2016. 
Facebook announced it was donating computer servers to a number of research institutions across Europe, starting with Germany, to accelerate research efforts in artificial intelligence (AI) and machine learning. / AFP PHOTO / dpa / Kay Nietfeld / Germany OUT
FOTO: AFP

Facebook je u utorak objavio da su istražitelji utvrdili da hakeri nisu koristili ukradene lozinke za prijavu na drugim stranicama za koje je objedinjena prijava istom lozinkom kao za Facebook. “Proučavali smo pristup trećim stranicama u vrijeme napada. Ta istraga nije pokazala da su hakeri pristupali aplikacijama koristeći lozinku za Facebook”, kazao je Guy Rosen, potpredsjednik Facebooka zadužen za sigurnost.

Ta je objava uslijedila nakon što je Facebook prošlog tjedna objavio najgori ikad hakerski upad u kojemu su ukradene lozinke koje su im otvorile put u gotovo 50 milijuna profila na Facebooku. Dionice Facebooka nakon toga padaju treći dana zaredom i u utorak je njihova vrijednost iznosila 159,33 američkih dolara.

Postoji teorija da ja Facebook oslikao najgori mogući scenarij

Neki stručnjaci za sigurnost kažu kako je Facebook u petak, kada je objavljen hakerski upad, oslikao najcrnji mogući scenarij kako bi osigurao da poštuje nove stroge propise Europske unije o zaštiti privatnosti koje su stupile na snagu krajem svibnja.

Prema tim propisima tvrtke su suočene s iznimno visokim kaznama ako u roku od 72 sata ne objave da je ugrožena privatnost njihovih korisnika i takav kratki rok ne daje vremena, prema stručnjacima, da se utvrdi stvarni utjecaj upada.

Prema procjenama stručnjaka sa sveučilišta Illinois u Chicagu lozinka za Facebook koristi se na više od 42.000 drugih stranica na internetu. Tvrtka Uber Technologies Inc objavila je da je blokirala aktivne veze koje koriste facebookove lozinke dok istražuje utjecaj tog kibernetičkog napada na Facebook.

U Europi je pogođeno 5 milijuna ljudi

Nedavni sigurnosni propust o kojemu je obavijestila društvena mreža Facebook pogodio je oko 5 milijuna Europljana, rekla je u utorak za AFP europska povjerenica za pravosuđe Vera Jurova. Facebook je u petak objavio da je hakirano gotovo 50 milijuna profila na toj društvenoj mreži te da su napadači iskoristili slabosti opcije “View As” kako bi stekli kontrolu nad računima korisnika.

“Više ću znati za nekoliko sati ili za nekoliko dana, ali koliko znam, od tih 50 obuhvaćeno je pet milijuna Europljana, što je nevjerojatan broj”, rekla je Jurova odgovarajući na pitanje na europskom sastanku u Luxembourgu.

Facebook mora bolje štititi podatke svojih korisnika

Hakerski napadi velikih razmjera na Facebook ponovo su potaknuli kritike te društvene mreže koju je već ozbiljno uzdrmalo više afera, napose u vezi sa zaštitom osobnih podataka. “Vodstvo (Facebooka) treba upitati ima li situaciju pod kontrolom”, dodala je Jurova odgovarajući na pitanje o eventualnom gubitku kontrole američke supertvrtke.

Tvrtkom je “veoma teško upravljati” zbog njezine veličine, ali oni to moraju moći jer prikupljaju podatke i zarađuju velik novac koristeći se našom privatnošću kao robom”, dodala je. Jurova je ocijenila kako činjenica da je Facebook brzo objavio informaciju o ovoj aferi pokazuje da funkcioniraju novi europski propisi o zaštiti podataka koji su ove godine stupili na snagu.

Ovi novi propisi EU-a – Opća uredba o zaštiti podataka (GDPR) – daju europskim regulatorima nove ovlasti u kontroli i sankcioniranju u slučaju da ih se kompanije koje prikupljaju osobne podatke ne pridržavaju. Kompanije sada mogu biti novčano kažnjene iznosom do 4 posto godišnjeg prihoda ako ne poštuju propise, ili ako o zlouporabi podataka ne obavijeste u roku 72 sata.