Nekad je nužno odabrati stranu

Facebook s ovih sedam funkcija za video sadržaje predstavlja ozbiljnu prijetnju YouTubeu

Velika prednost Facebooka je njegova sveprisutnost i nemjerljivo veća baza korisnika

Facebookovi programeri još su prije dvije godine počeli prilagođavati News Feed kako bi korisnicima omogućili što jednostavnije dijeljenje i pregledavanje video objava. Novi algoritmi omogućili su da video objave korisnika, bez obzira radi li se o javnim stranicama, oglašivačima ili medijima budu vidljive mnogo većem broju korisnika. Prema podacima koje je objavio CNNMoney, u razdoblju od 2013. – 2015. godine broj videa podijeljenih izravno putem Facebooka povećan je za 94 posto u SAD-u i 75 posto globalno, a količina plaćenih ili neplaćenih video objava prikazanih u News Feedu povećala se za 360 posto.

1. Automatska reprodukcija

Iako je ovo mnogim korisnicima iritantno, video sadržaji podijeljeni izravno preko Facebooka počinju se automatski reproducirati. Upravo se ova funkcija pokazala kao ključ uspjeha jer količina pregleda podijeljenih video sadržaja putem Facebooka je od početka ove godine narasla za milijardu, od 3 milijarde do 4 milijarde pregleda. Facebook računa pregled ako je video prikazan 3 sekunde, dok You Tube računa pregled s prikazanih 30 sekundi sadržaja.

2. Prikaz broja pregleda

Facebook je prošle godine uveo brojač pregleda videa. Tako korisnik može vidjeti koliko puta je video pogledan, pa imaju referencu koja ima pomaže u odluci žele li video objavu pogledati do kraja. You Tube i mnogo drugim platformi za objavu video sadržaja također koriste ovu funkciju. “Ljudi će vjerojatnije pregledati objavu ako odmah mogu vidjeti koliko je popularna”, kazao je Ryan Hatoum za CNNMoney.

3. Rangiranje video sadržaja u News Feedu

Facebook je za korisnike koje pregledavaju mnogo video sadržaja uveo algoritme koji prati navike korisnika. Stranica prati koliko ste dugo gledali video i jeste prilikom pregledavanja proširilli ekran za pregled video sadržaja. Rangiranje sadržaja pomogo je Facebooku u privlačenju više novaca od oglašivača. Prema podacima koje je prikupio Socialbakers, nkaon promjene algoritama broj sadržaja izravno putem Facebooka dijele stranice oglašivača ili medija iznosio je 1/4. Godinu dana kasnije, brojka je povećana za čak 70 posto.

4. Povlačenje videa s Facebook na druge stranice

Video sadržaji koji su podijeljeni putem Facebooka mogu se povlačiti i prikazivati na ostalim internetskim stranicama, što znači da brojke za pregled sadržaja se pribrajaju Facebooku bez obzira na to što su pogledane negdje drugdje. You Tube ovakvu praksu koristi godinama.

5. Mogućnost usporednog gledanja videa i pregleda ostalih objavljenih sadržaja

Ovo je najsvježija opcija koja je uvedena na Facebooku početkom mjeseca. Korisnik može istovremeno pregledavati ostale sadržaje na News Feedu i istovremeno pratiti video bilo gdje na ekranu. Fukciju su već omogućili i You Tube i Twitter, jer je na ovaj način mnogo je lakše istovremeno prikazivati više videa oglašivača i običnih oglasa.

6. Predložene video objave

Facebook je počeo testirati i prijedloge za za pregledavanje video sadržaja na mobilnoj aplikaciji, a ovaj koncept je sličan onome što već koristi You Tube. Osim toga, Facebook je u potrazi za poslovnim modelom prema kojem će dijeliti profit od oglasa s korisnicima koji su postavili video sadržaj.

7. Distribucija korisnicima

Ogromna prednost koju ima nad You Tubeom je sveprisutnost Facebooka, što garantira da će objavljeni video sadržaji biti viđeni i dijeljeni, je prava prijetnja dominaciji You Tubea. Nemogućnost Googleove društvene mreže Google+ da ozbiljno konkurira Facebooku znači da se You Tube i dalje za distribuciju sadržaja mora oslanjati na ostale kompanije, pogotovo zato što je percepcija većina da je You Tube i dalje servis za pretraživanje video sadržaja.

Sve su glasnija nagađanja da će Facebook zakoračiti na drugi teritorij na kojem je You Tube trenutno neprikosnoveni vladar – glazbeni sadržaji. Iako je glasnogovornik izjavio za CNNMoney da Facebook ne gradi servis za streaming glazbe kojim bi se natjecao s Appleom ili Spotifyjem, sve je više informacija kako je Facebook u pregovorima s izdavačkim kućama oko provođenja testova na koji način bi se mogla distribuirati glazba preko njihovih stranica.