Google će raditi vlastite čipove i svi se pitaju koliko će trebati Intelu da počne ozbiljno paničariti

Za razvoj sustava umjetne inteligencije Google je napravio vlastiti čip

Iz Googlea stigla je potvrda da je kompanija sama počela proizvoditi čipove koje koriste za svoje sustave umjetne inteligencije, što bi moglo imati ozbiljne posljedice na cijelu industriju čipova. Za razvoj umjetne inteligencije, na kojoj Google nastavlja graditi svoju dominaciju, treba im nova generacija čipova koji će, u manje vremena, prenijeti više podataka, uz manju potrošnju energije.

Zato je Google sam razvio čip koji će odgovarati specifičnim potreba sustava umjetne inteligencije. Čip se zove Tensor Processing Unit, odnosno TPU i već se duže od godine dana koristi za rad open source softverska biblioteka Tenser Flow za sustave umjetne inteligencije i strojnog učenja.

Google novorazvijene čipove zasad koristi za rad neuronskih mreža. Neuronske mreže, odnosno mreže hardvera i softvera služe kao mozak za analizu i učenje golemih količina podataka, na čemu se temelji razvoj umjetne inteligencije i strojnog učenja.

Pritisak nakon razvoja clouda

Koriste ih u tehnologiji za glasovno prepoznavanje i na Cloud Machine Learning servisu, performanse TPU čipova i u većem dijelu javnosti su došle do izražaja jer je čip korišten za rad Googleovog Alpha Go softvera koji je porazio čovjeka u kineskoj igri Go.

https://twitter.com/tech_info/status/733627154383163392

Sve to potencijalno znači nove ozbiljne probleme za industriju čipova. Biznis s čipovima već se našao pod pritiskom nakon razvoja cloud rješenja za pohranu podataka i njhovog ulaska u masovnu primjenu. Cloud data centri donijeli su masivne prihode kompanijama poput Amazona i Microsofta, kojima je cloud u posljednje vrijeme postao glavni generator rasta. Istovremeno, ta rješenja istisnula su potrebu za imanjem vlastitih lokalnih hardverskih servera, a manje servera znači i manje čipova.

Kažu da je TPU tek početak

Čovjek na čelu globalnog dana centra koji predstavlja temelj Googleovog imperija Urs Hölzle za Wired je kazao da je TPU prvi od mnogih drugih, no i da zasad nemaju u planu zamijeniti CPU čipove, koji predstavljaju glavni Intelov biznis.

Prema podacima analitičke kuće IDC, Google kupuje oko 5 posto od svih CPU čipova. U proteklih godinu dana kupili su oko 1,2 milijuna čipova, od kojih je većinu proizveo Intel.

Google je tražio veću učinkovitost

Google je, iako ogromna, samo jedna od kompanija koje traže sve bolje performanse čipova. Microsoft već dosta ulaže u razvoj druge vrste čipova FPGA čipove koji se mogu reprogramirati za sepcifične zadatke, a Intel je nedavno preuzeo kompaniju koja radi FPGA. Međutim, Google je procijenio da ova riješenja nisu dovoljno dobra za ono što žele raditi.

Upitan zašto se nosi odlučili na korištenje nekih od njih, Hölzle je odgovorio da im je trebao učinkovitiji čip. Iako Google svoje čipove neće prodavati drugim tvrtkama nego ih razvija za vlastitu upotrebu, kompanije poput Intela ili nVdije u jednom dijelu biznisa su izgubile velikog i važnog klijenta i tek treba vidjeti kako će se to odraziti na budućnost poslovanja ključnih igrača te industrije.