Nekad je nužno odabrati stranu

Google smatra da bi bespilotno letenje trebalo proširiti na komercijalne letove

Povećalo bi sigurnost putnika na komercijalnim letovima

FOTO: Youtube

Glavni čovjek Googleovog programa za prijevoz tereta dronovima želi bespilotno letenje proširiti i na komercijalne letove.

Kako se automatizacija pokazala korisna u tvornicama, tako i letenje može postati sigurnije ako avioni nisu dizajnirani za potrebe ljudskog upravljanja, kaže Dave Vos, glavni čovjek Googleovog Project Winga. Vos smatra da bi automatizaciju trebalo razvijati jer ona predstavlja bolju budućnost.

Tranzicija letenja u smjeru da roboti upravljaju avionima označila bi dodatni korak u odnosu na trenutna Googleova istraživanja autonomnih automobila. Piloti aviona se već oslanjaju na kompjuterizirane sustave kontrole i navigacije, ali avioni se, za razliku od automobila, kreću u tri dimenzije. Time je povećana složenost i rizičnost tehnologije koja bi trebala zamijeniti ljude u kokpitu.

Manji rizik nesreća

Prošli tjedan je njemačka agencija za kontrolu leta predložila razvijanje sustava koji bi kontrolorima na zemlji omogućilo upravljanje avionom tijekom neželjenih situacija u letu. Time bi se smanjila mogućnost nesreća poput one Germanwingsa u ožujku ove godine kada se kopilot zaključao u kabinu i srušio avion.

Project Wing, koji je dio istraživačkog odjela Google X, testirao je bespilotne letjelice s jednim krilom u dostavi namrinica farmerima u autralskom Queenslandu. Međutim, takav dizajn letjelice je napušten jer je letjelicom bilo preteško upravljati. Dron je bio dizajniran za vertikalno polijetanje i horizontalni let.

Dostava će biti jedna od glavnih djelatnosti dronova, kaže Vos, jer su bespilotne letjelice najbolji odgovor na zagađenje i gužve na cestama. „Bespilotnim letovima iznad prometa otvara vrata za bolju učinkovitost i manje zagađenje. Riječ je o revolucionarnoj transformaciji“, rekao je Vos.

Lakše testiranje u SAD-u

Nije želio otkrivati detalje o novom dizajnu drona, ali je rekao da im je nedavna promjena pravila Savezne uprave za civilno zrakoplovstvo olakšala testiranje u SAD-u. „Prije tri, četiri mjeseca bili smo zabrinuti oko napretka koji možemo postići u SAD-u, ali su nam nova pravila uvelike olakšala rad i otvorila priliku za bolju suradnju sa Saveznom upravom za civilno zrakoplovstvo“, rekao je Vos.

„Na industriji je da Saveznoj upravi za civilno zrakoplovstvo predloži tehnološka rješenja koja će regulatorima omogućiti donošenje pravila koja pružaju veću slobodu dronovima“, smatra Vos.