Hoće li nas umjetna inteligencija pokoriti ili će nam postati prijatelji? Facebook vjeruje u prijateljstvo

A.I. će znati sve o našim životima i poboljšati našu interakciju s okolinom

FOTO: Flickr

Dok Stephen Hawking tvrdi da bi umjetna inteligencija mogla uništiti ljudsku rasu, a Elon Musk donira milijune dolara kako bi osigurao da nas roboti ne pobiju, neki ipak ne gube razum oko potencijalnih opasnosti već pozdravljaju razvoj umjetne inteligencije.

Yann LeCun, profesor na Sveučilištu u New Yorku i direktor istraživanja umjetne inteligencije u Facebooku, je New York Timesu ispričao kako u svojem radu s umjetnom inteligencijom (A.I.) vidi mnoge mogućnosti poslovne primjene.

U nastavku pročitajte njegova tri najistaknutija predviđanja.

1. A.I. će nam postati prijatelji

LeCun primjećuje kako su naši trenutni „digitalni prijatelji“ poput Appleove Siri, Microsoftove Cortane ili Google Now-a limitirani na relativno plitku interakciju poput provjere vremenske prognoze ili provjere objava na društvenim mrežama. On smatra da će naši digitalni prijatelji u budućnosti koristiti dubinske tehnike učenja kako bi naučili sve o našim životima i poboljšali našu interakciju s okolinom. Ovakva vizija budućnosti se čini mnogo optimističnija od one Elona Muska koji je u jednom intervju rekao da vjeruje kako će roboti uz pomoć superinteligencije jednog dana ljude moći tretirati kao svoje kućne ljubimce.

2. A.I. će naučiti sve o nama

LeCun je jedan od genijalnih umova koji stoji iza „dubinskog učenja“, područja istraživanja strojeva koje koristi kompleksne algoritme za prepoznavanje uzoraka koji zapravo računalima omogućuju „razmišljanje“. Facebookova News Feed opcija već koristi primitivno „učenje“ kada vam na dnevnoj bazi, između stotina, ponekad i tisuća postova donosi one najkorisnije i najrelevantnije. LeCun ističe da je Facebook ovaj filtracijski sustav izgradio koristeći algoritme koji uče vaše interese i aktivnosti.

3. A.I. će biti dostupan svima i, još važnije, besplatan

Kada nije zauzet razvijanjem algoritama koji sprečavaju pijane korisnike Facebooka u uploadanju selfija, LeCunn vodi kompanijin A.I. istraživački odjel (FAIR) koji je nedavno otvorio pristup svojem kodu za dubinsko učenje svima koji ga žele koristiti. Otvaranje pristupa bi kreatorima aplikacija, startupovima i sveučilištima omogućilo besplatnu integraciju softvera dubinskog učenja koji koriste Facebook, Google, Microsoft i Twitter. LeCun smatra da bi otvaranje pristupa algoritme učenja moglo ubrzati čak 23 puta.

„Facebook kulturu otvorenosti ima ugrađenu u svoj DNA“, rekao je LeCun New York Timesu. Kompanija je u siječnju otvorila pristup svojim alatima za dubinsko učenje u nadi da će developeri pomoći u bržem razvoju umjetne inteligencije u Facebooku. Iako se ovo čini kao hrabra poslovna strategija LeCun kaže da je Facebook izgrađe na kulturi povezivanja ljudi.