Iako je zbog politike na dosta lošem glasu, Bjelorusija bi mogla postati Silicijska dolina istočne Europe

Insideri tvrde da je za dobre rezultate zaslužan Hi-Tech Park

Bjelorusija, država na čijem je čelu čovjek poznat po tome što je prije funkcije predsjednika obavljao funkciju upravitelja kolholzima i sovhozima. Ta bivša država Sovjetskog saveza, poznata po proizvodnji traktora, sada želi postati Silicijska dolina istočne Europe, piše Wall Street Journal.

Država s populacijom od 9,5 milijuna ljudi, smještena između Rusije i Poljske, ima prilično dobro obrazovano stanovništvo i relativno niske troškove rada. Samim time, Bjelorusija je postala jedan od najvećih i najetabliranijih izbora za outsourcing na području IT industrije, s izvozom koji je u tom segmentu ostvario ukupno 705,6 milijuna dolara.

Jeftin razvoj proizvoda

Insideri tvrde da je za dobre rezultate zaslužan Hi-Tech Park, tehnološki park smješten u istočnom dijelu Minska, koji je potaknuo uvođenje poreznih olakšica i omogućio stvaranje živahnog ekosustava. Kažu da je Hi-Tech Park, unatoč otporu vladajućih struktura, uspio stvoriti okruženje koji potiče inovacije i tehnološki razvoj.

“Razvoj proizvoda ovdje je prilično jeftin”, objasnio je Piotr Iwanicki, direktor u Superhot Teamu, poljskoj gaming kompaniji koja je napravila videoigru Superhot. “Savršeno za razvoj videoigara.”

U Bjelorusiji, koja se često naziva posljednja europska diktatura, još uvijek dominira državna ekonomija, a predsjednik Aleksandar Lukašenko njeguje autokratski državnički stil. Unatoč tome, država se više otvara prema van, a Europska unija ukinula je većinu sankcija, iako i dalje postoji zabrinutost zbog kršenja ljudskih prava.

Porezne olakšice i drugi benefiti

Jedna od najuspješnijih projekata izraslih u Hi-Tech Parku je Game Stream, kompanija koja razvija videoigru World of Tanks, brendiranu kao Wargaming Group. Videoigra World of Tanks lansirana je 2010. godine, a igrači se međusobno bore tenkovima. U listopadu je, prema podacima SuperData Research, imala 12 milijuna mjesečno aktivnih korisnika na PC-ju i konzolama.

Wargaming grupacija koja je sada registrirana na Cipru i ima 16 ureda globalno, stvorena je prije 18 godina u Bjelorusijii i izbacila je nekoliko nišnih igara, no ozbiljan uspjeh stigao je tek s World of Tanks. Nikolai Nebyshynets koji radi distribuciju za Wargaming u Rusiji i zemljama regije kaže za WSJ da je Hi Tech Park, zbog omogućavanja poreznih olakšica i drugih benefita, odigrao ogromnu ulogu u uspjehu kompanije.

Domovina Vibera i MSQRD-a

U Hi Tech Parku nalazi se 164 tvrtke s više od 25 tisuća zaposlenih, i mjesto je s najjačom koncentracijom developera softvera u Bjelorusiji. Od njih 164, 41 posto su osnovali bjeloruski investitori, 35 posto strani ulagači a 24 posto su joint venture.

Među uspješnijima je Epam Systems, globalni provider softvera i IT usluge, Viber Media, startup koji je napravila onu superpopularnu istoimenu aplikaciju za komunikaciju, i Masquerade Technologies, koji je baš nedavno svoju selfie aplikaciju nazvanu MSQRD prodao Facebooku.

“Bolje nam je raditi u Bjelorusiji nego u drugim zemljama, jer je radna kultura i etika, kao i obrazovanje i kvaliteta ljudi, na visokoj razini”, objasnio je Igor Magazinik, osnivač Vibera i startupa Juno, nove aplikacije za dijeljenje prijevoza s kojom planira napasti Uber.

Prednosti u odnosu na ruske developere

Ideja za park nastala je nakon što je direktor Valery Tsepkalo posjetio Silicijsku dolinu. Krajem devedesetih i početkom 2000. godine Tsepkalo je bio ambasador Bjelorusije u Sjedinjenim Državama i shvatio da nekako mora zadržati talentirane ljude u vlastitoj zemlji. “Učinilo mi se uvredljivim da ako želite postati uspješni, morate otići iz Bjelorusije u Silicijsku dolinu”, kaže.

Prema nekima, bjeloruske kompanije imaju stanovitu prednost pred ruskima – od starta ciljaju na globalna tržišta i većina bjeloruskih developera tečno govori engleski jezik. Odvjetnik Dmitri Matvejev, za WSJ je napomenuo još jedan važan faktor. “Iako je politička dimenzija u Bjelorusiji nekim stranim investitorima odbojna, država ima pravni sistem koji omogućava dosta solidnu zaštitu”, tvrdi.

Nije sve u politici

Nedavno je u Minsku održana konferencija DevGAMM, na kojoj se pojavilo 1300 sudionika iz Bjelorusije, Rusije, Poljske i drugih zemalja. “Bjeloruska IT zajednica je jako dobra i vrlo prijateljska”, izjavio je na konferenciji Sergej Gonchar, šef tehnologije za aplikaciju MSQRD koji sada radi kao softverski inženjer u Facebooku. “Zajednica je mala, no svi si međusobno pomažu i poznaju. Mislim da je klima ovdje vrlo dobra.”

U Bjelorusiji ističu da percepcija njihove zemlje kao posljednjeg bastiona diktature u Europi nije prepreka za ozbiljan biznis. “Priče o uspjehu i skalabilnost biznisa mnogo su važnije od politike”, tvrdi Nick Vyhouski, suosnivač startupa MeetnGreetMe. “Uspješne priče poput Vibera i Wargaminga služe kao inspiracija.”