Istraživanje Europske komisije pokazalo da baš i nema smisla gasiti piratske stranice na internetu

Proveli istraživanje na primjeru gašenja jedne njemačke piratske stranice

FOTO: Stephan Roehl

Zajedniči istraživački centar Europske komisije kaže da su pretresi internetskih stranica koje dijele piratske torrente poprilično neučinkoviti i kontraproduktivni. Rezultati tog istraživanja pokazali su kako su posljedice takvih pretresa, svojevrsnih racija, i gašenja tih stranica zapravo kratkoga vijeka i ograničeni.

“Provedba autorskih prava na internetu, ponašanje potrošača i struktura tržišta” službeni je naziv istraživanja i njegovih objavljenih rezultata. Ispitivani su podaci pet tisuća njemačkih korisnika interneta, da bi se vidjelo kakve su njihove navike, te jesu li se one promijenile u odnosu na gašenje pojedinih stranica.

Gašenje stranice Kino.to

Kino.to bila je popularna njemačka piratska stranica za gledanje filmova online. Obzirom da su gotovo svi filmovi u njemačkoj sinkronizirani, na ovoj se stranici moglo naći upravo takve. Ukinuta je prije nekoliko godina, u sklopu najvećeg napada na piratske stranice u povijesti Europe.

Policajci su u Njemačkoj, Španjolskoj, Francuskoj i Nizozemskoj pretresli nekoliko adresa i podatkovnih centara i uhitili više od desetak osoba koje su bile prisutne na toj internetskoj stranici.

Hvalili potez, koji se i nije pokazao učinkovitim

Lobisti za autorska prava i medijske tvrtke na sva su usta hvalili ovakav potez. On je bio smatran velikim uspjehom i velikom pobjedom nad piratstvom u Europi, obzirom da je u vrijeme te operaije obrisan najveći broj internetskih stranica koje su neovlašteno prikazivale sadržaj.

Međutim, ovo istraživanje pokazalo je da je gašenje stranice Kino.to samo kratkotrajno smanjilo piratske aktivnosti. One su se, nakon relativno kratkog vremena, vratile na staro. “Iako su posjetitelji stranice Kino.to smanjili piratske aktivnosti za trideset posto tijekom četiri tjedna od gašenja, njihova je potrošnja licenciranih filmskih platformi porasla za samo 2,5 posto”, navodi se u istraživanju.

Gašenje stranica zapravo kontraproduktivno i košta

Istraživanje dodaje da, ukoliko bi se u cijelu priču ubrojali i troškovi gašenja i sudski procesi, gašenje i borba protiv piratstva vjerojatno ne bi imala pozitivan učinak. “Ako uzmemo troškove intervencije u obzir, naši rezultati sugeriraju da zatvaranje stranice Kino.to nije imalo pozitivan učinak na cjelokupno stanje”, kaže se u istraživanju. Dodaju da su vjerojatno na gubitku.

Primijećen je još jedan paradoks borbe protiv piratstva. Naime, čim su ugasili spomenutu internetsku stranicu, na internetu je u vrlo kratkom roku osvanulo nekoliko novih piratskih streaming servisa, koji su nastavili nuditi isti sadržaj kao i Kino.to.

Više informacija o rezultatima istraživanja pogledajte OVDJE.