FOTO: AFP

Izgleda da je Obama bio jedan od onih koji su upozoravali Zuckerberga da fake news na fejsu shvati ozbiljno

Pozvao ga je na privatni sastanak i objasnio mu kako stvari stoje

Izgleda da je Obama bio jedan od onih koji su upozoravali Zuckerberga da fake news na fejsu shvati ozbiljno

Pozvao ga je na privatni sastanak i objasnio mu kako stvari stoje

FOTO: AFP

Pripadnici hakerske grupe povezane s ruskom vojnom obavještajnom agencijom GRU počeli su stvarati lažne Facebook račune još u lipnju 2016. godine, ranije nego što se do sada mislilo. Prema pisanju Washington Posta, koji je informacije dobio od ljudi blisko povezanih s istragom, sumnjivi korisnički računi su povezani s ruskom hakerskom grupom APT28, tj. Fancy Bear. Navodno su kreirali stranice pod nazivom DCLeaks i Guccifer 2.0 kako bi proširili e-mailove koji su ukradeni Demokratskom nacionalnom odboru (DNC) krajem 2015. godine.

Sigurnosni eksperti također smatraju kako APT28 stoji iza hakiranja DNC-a iz kojeg potječu ti e-mailovi. FBI je tada i kontaktirao Facebook, no temeljem pregledavanja korisničkih računa zaključili su da su to samo standardni plaćeni oglasi, a ne plaćeni oglasi povezani s nekom stranom vladom. Facebookov osnivač Mark Zuckerberg izjavio je ubrzo nakon Trumpove pobjede kako je suludo pomisliti da je njegova kompanija korištena kao platforma za širenje ruske propagande.

Obama upozorio Zuckerberga

Facebook je počeo dublje istraživati rusku umiješanost u izbore putem Facebooka nakon što je bivši američki predsjednik Barack Obama pozvao Zuckerberga na privatni sastanak, dva mjeseca prije Trumpove inauguracije, moleći ga da rusku povezanost počne shvaćati ozbiljnije. Pomoćnici Obame i Hillary Clinton analizirali su podatke te ih podijelili sa senatskim obavještajnim odborom, par tjedana nakon Trumpove pobjede. Obama i njegovi pomoćnici su te podatke počeli analizirati četiri mjeseca prije Trumpove pobjede.

Potpredsjednik tog odbora, senator Mark Warner, otputovao je iz Washingtona u Kaliforniju kako bi zatražio od Facebooka informacije o tome što su otkrili tijekom francuskih predsjedničkih izbora u svibnju. No, Facebook je tek četiri mjeseca nakon toga priznao da je kupovina oglasa povezana s Rusima, odnosno da se radilo o ciljanim oglasima tijekom izbora. Trenutno još uvijek ne znaju koliko je rašireno rusko kupovanje oglasa, niti jesu li ti neidentificirani kupci oglasa još uvijek aktivni na Facebooku. Razlog tome je vjerojatno mogućnost kupnje oglasa na Facebooku bez interakcije s nekim zaposlenikom kompanije.

Trumpova kampanja je u fokusu

Facebook je u međuvremenu priznao da su hakerske grupe povezane s Rusijom išle dalje od kupnje oglasa i postanja memeova te da su čak i organizirale antiimigrantske i antiklintonovske skupove u Teksasu i Idahou. Zuckerberg je putem livestreama u četvrtak izjavio da istražuju kako su njihovi alati korišteni za propagandu tijekom predsjedničkih izbora te kako su zakupljivali oglase i ostali sadržaj.

Time Facebook neće samo istražiti strani utjecaj, što uključuje i ruski, već i druge organizacije koje su utjecale na izbore. Iako Zuckerberg nije direktno povezivao ništa s Trumpovom kampanjom, kongresni obavještajni odbor upravo njegovu kampanju smatra izvorom inkriminirajućih podataka.