Izgleda da su se funta i svjetska tržišta počeli malo oporavljati od šoka Brexita, dionice su jutros rasle

Svjetske dionice rasle su prvi put u posljednja tri dana

Traders work in front of a board displaying the chart of Germany's share index DAX at the stock exchange in Frankfurt am Main, western Germany, on September 22, 2015. Share prices on the Frankfurt stock exchange fell more than 3.0 percent in midday trading on September 22, 2015, pushed down by index heavyweight Volkswagen, as it ploughed ever deeper into a pollution cheating scandal.     AFP PHOTO / DANIEL ROLAND / AFP PHOTO / DANIEL ROLAND
FOTO: AFP

Svjetske dionice rasle su prvi put u posljednja tri dana, a funta i euro također su porasli u utorak. Tržišta se tako smiruju nakon Brexita i velikog pada. Europske dionice FTEU3 porasle su za 2,4 posto u ranom trgovanju u utorak, nakon pada za više od 10 posto od petka, javlja Reuters.

Banke i osiguravajuće kuće, koje su pretrpjele velike gubitke, sada bilježe snažan porast. Barclays je tako skočio za 6,3 posto, Deutsche Bank popeo se za 3,5 posto, Credit Agricole i talijanski UniCredit porasli su za 7 posto, a španjolska Bankia rasla je za 9,5 posto.

‘Izgleda da smo pronašli određenu stabilnost’

Funta, koja je pretrpjela ogromne gubitke, pa je tako proteklih dana pala na najnižu razinu u posljednjih 31 godinu, također je rasla – za 0,8 posto na 1,3335 prema dolaru.

“Nakon nekoliko dana volatilnosti, izgleda da smo pronašli određenu stabilnost”, kazao je valutni strateg Ned Rumpeltin. “Ljudi će sada morati voditi više računa o velikim pitanjima poput onoga koji je vremenski okvir za povlačenje Ujedinjenog Kraljevstva i koji će biti efekti na globalnu ekonomiju”.

Kako će preživjeti uzdrmane banke?

Glavna briga investitora, osim političkih posljedica Brexita, jest kako banke, koje već teško posluju, mogu preživjeti ako Brexit uzrokuje to da centralne banke u Europi, Švicarskoj, Skandinaviji i Japanu dodatno smanje kamatne stope.

Čelnik Europske centralne banke (ECB) Mario Draghi kazao je kako bi središnje banke diljem svijeta trebale imati za cilj da usklade svoje monetarne politike kako bi “ublažili učinke prelijevanja” između gospodarstava.