Izvukli smo suludo teška pitanja koja Google više ne postavlja na intervjuima za posao. Jer nitko nije znao odgovor

Pitanja već godinama kruže u poslovnom svijetu

FOTO: Open Grid Scheduler / Grid Engine/Flickr

Razgovori za posao svakako spadaju među najstresnije, ponekad čak i pomalo bizarne, životne situacije. Rijetko se zapravo nalazimo u situaciji da nas sugovornik procjenjuje i važe naše riječi, a da smo toga cijelo vrijeme svjesni.

Poslodavci se u razgovorima često služe trikovima i dvosmislenim pitanjima kako bi otkrili način na koji netko razmišlja, koje su mu vrijednosti, kako postiže ciljeve i nalazi rješenja.

Poznati po teškim intervjuima

Google, koji poslovično glasi za jednog od najpoželjnijih poslodavaca na svijetu, dugo je bio poznat upravo po tome. Lewis Lin, ‘job coach’ iz Seattlea svojedobno je napravio popis od 140 pitanja koja su postavljena njegovim klijentima na razgovorima za posao u Googleu, piše Business Insider, a koja već godinama kruže u poslovnom svijetu, kao neka vrsta podsjetnika na to uvijek trebate očekivati sve.

Ovih 10, između ostalih, Google je prestao postavljati na razgovorima jer je procijenjeno da su jednostavno preteška.

1. Koliko biste naplatili pranje svih prozora u gradu?

Cilj ovog pitanja bio je vidjeti može li osoba doći do odgovora koji je jednostavniji od onoga koji samo pitanje traži. Dobar odgovori bi bio ”Dvadeset kuna po prozoru”.

2. Koliko loptica za golf stane u školski autobus?

Cilj pitanja je vidjeti može li osoba objasniti glavne prepreke kod rješavanja problema. Odgovor je gruba procjena, ali je važno spomenuti da ste uračunali i veličinu sjedala i oblik loptica.

3. U zemlji u kojoj svi žele imati samo mušku djecu, obitelji nastavljaju raditi potomke sve dok ne dobiju dječaka. Koji je omjer dječaka i djevojčica u toj zemlji?

Zamislimo 10 parova koji imaju desetero djece. Pet će biti dječaci, a pet djevojčice. Pet obitelji koje imaju djevojčice, dobit će novo dijete. U prosjeku, 2,5 će biti djevojčice, a 2,5 dječaci, i tako u nedogled. Omjer dječaka i djevojčica će uvijek biti 50/50.

4. Koliko ugađača klavira ima na svijetu?

Koliko ih tržište treba. Uzmimo da klavir treba ugađati jednom tjedno, a za to je potrebno sat vremena. Da bi ugađač klavira ispunio radnu normu od 40 sati tjedno, potreban je jedan ugađač na svakih 40 klavira.

5. Zašto su poklopci šahtova okrugli?

Cilj pitanja je vidjeti koliko logičan odgovor osoba može dati na naizgled bizarno pitanje. Usput, navodno su okrugli zato što je okrugle poklopce lakše proizvesti.

6. Složite plan evakuacije grada.

Smisao pitanja je vidjeti kako osoba pristupa problemu. Poželjan odgovor bi bilo protupitanje – a zbog koje je katastrofe potrebna evakuacija?

7. Koliko se puta na dan kazaljke sata preklapaju?

Cilj pitanja je vidjeti koliko brzo osoba razmišlja. Inače, odgovor je 22 puta.

8. Želite provjeriti ima li vaš poznanik vaš broj, ali ga ne smijete direktno pitati. Morate komunicirati porukama na papiriću koje prenosi njegova žena. Što ćete napisati ako ne želite da njegova žena sazna vaš broj?

Ovo se pitanje postavljalo informatičarima. Najbolje bilo zamoliti ga da vas nazove u određeno vrijeme.

9. Kapetan ste gusarskog broda i vaša posada se sprema glasati o vašem prijedlogu kako podijeliti opljačkano zlato. Ako se više od pola posade ne složi s vama, hodat ćete po dasci. Što ćete predložiti ako želite uzeti dobar dio zlata i ostati živi?

Predložit ćete da se zlato podjeli na jednake dijelove među 51% posade.

10. Pokušajte objasniti što je baza podataka vašem osmogodišnjem nećaku.

Cilj je vidjeti koliko jednostavno osoba može komunicirati. Dobar odgovor bi bio: Baza podataka je stvar koja može zapamtiti puno informacija o puno stvari.