Jedan bi grad, udaljen 5600 kilometara od Londona, mogao biti financijski pobjednik Brexita

Dio londonskih banaka mogao bi preseliti van Europe

British Prime Minister Theresa May views a car on a production line during a visit to the Jaguar Land Rover factory on September 1, 2016 in Solihull. 
Mrs May used the visit to highlight that Britain continues to be open for economic investment following the country's decision to leave the European Union.  / AFP PHOTO / POOL / Carl Court
FOTO: AFP/AFP

Ako britanski razvod s EU našteti londonskoj bankarskoj industriji, najviše koristi moglo bi imati financijsko tržište New Yorka, kontekstualizira Bloomberg. Očekuje se da bi zbog Brexita mnoge europske banke mogle napustiti London, a upravo se najveći američki grad, više od 5600 kilometara udaljen od Londona, nameće kao njihovo buduće odredište.

Za razliku od Pariza, Frankfurta i drugih europskih financijskih središta, New York ima širinu tržišta, stručnjake i regulacijske pogodnosti kojima može parirati Londonu. Kontinentalna Europa trebala bi privući nešto londonskog tržišta, no veći dio bi trebao preseliti preko bare

“Ne postoji mjesto u EU koje ima potrebnu regulatornu infrastrukturu da zauzme dosadašnju ulogu Londona. Jedini grad na svijetu koji to može je New York, izjavio je John Nelson iz osiguravajuće kuće Lloyd’s.

Preseljenje već počelo

Kako piše Bloomberg jedna velika banka Wall Streeta već je počela s preseljenjem dijela ljudi iz Londona, otkrio je zaposlenik koji je želio ostati anoniman jer je, kako kaže, plan još privatan.

New York bi mogao privući poslovne subjekte koji su London koristili kao središte za spekuliranje o valutama, obveznicama i ekonomskim trendovima u svijetu. Šefovi banaka navodno su izgubili vjeru da će premijerka Theresa May nakon Brexita uspjeti postići dogovor koji će britanskim kompanijama omogućiti da i dalje slobodno prodaju dobra i usluge na prostoru EU.

Samo New York može zamijeniti London

Problem s kojim se londonski financijaši susreću kod planiranja preseljenja je da drugi europski financijski centri jednostavno nemaju prednosti Londona. Nedostaje im nekretnina i potrebne infrastrukture, a zaostaju i kvalitetom života.

London je ove godine zauzeo prvo mjesto na ljestvici financijskih središta prema privlačnosti zaposlenicima u sektoru, koju je radila Z/Yen Grupa. New York je bio drugi, dok su najveća financijska središta u kontinentalnog Europe, Frankfurt i Pariz, zauzeli 19. i 29. mjesto.

Ako financijska industrija odluči London zamijeniti nekim drugim mjestom u EU, vjerojatno bi se morali fragmentirati, što bi bio poseban problem američkim bankama, koje su posljednjih dvadeset godine sve europske poslove centralizirale na jednom mjestu. U Velikoj Britaniji živi 87% svih zaposlenika američkih banaka u EU.

Potpuni prelazak ipak nije moguć

Potpuni prelazak londonskog financijskog sektora van Europe ipak neće biti moguć. Banke moraju ostati unutar Europskog gospodarskog prostora kako bi mogli prodavati dobra i usluge na europskom tržištu.

Prepreka potpunom preseljenju je i vremenska razlika. Kada se europska tržišta otvore u New Yorku je 3 sata u noći, a kada se njujorška burza zatvori, u Londonu je 9 uvečer. Važan faktor je i kultura poslovanja. Stranoj banci moglo bi biti teško uvjeriti lokalna poduzeća da razumije njihovo poslovanje bolje od domaćih konkurenata.

No, bez obzira na jasne prepreka preseljenju, prilično je izvjesno da će Brexit i posljedično slabljenje Londona kao financijskog centra, ozbiljno naštetiti europskom financijskom tržištu.

”Nije sigurno da će, ako se budu selile, banke preseliti u druge europske gradove. New York je puno veće središte od Pariza. Ako se to dogodi cijeloj će Europi biti gore. U interesu obaju strana u pregovorima o izlasku Velike Britanije iz EU je da se to izbjegne”, izjavio je Vincenzo Scarpetta analitičar magazina Open Europe.