Googleov pripravnički program jedan je od najpopularnijih u svijetu, a ove fotografije pokazuju zašto

Google svake godine primi 1500 pripravnika iz cijelog svijeta

FOTO: Google

Većina američkih tehnoloških kompanija ovih dana završava svoje ljetne pripravničke programe, tijekom kojih studenti stječu svoja prva radna iskustva. Jedna od najpopularnijih studentskih praksi koja svake godine privlači najviše pažnje je ona koju organizira Google, piše Business Insider.

Google, koji sada funkcionira u okviru krovne holding kompanije Alphabet, postavio je nove standarde za provođenje programa pripravničkih programa u Silicijskoj dolini. Svake godine praksu u Googleu pohađa 1500 ljudi iz cijelog svijeta. Budući inženjeri, prema podacima objavljenima na Glassdooru, na praksi dobivaju mjesečnu plaću između 6.000 i 7.000 dolara mjesečno, dok je stručna praksa u neinženjerskim odjelima, poput prodaje i marketinga, nešto slabije plaćena.

https://www.instagram.com/p/5ruxUzIBYf/

Iako u Silicijskoj dolini možete pronaći i bolje plaćenu praksu; Facebook primjerice svoje pripravnike plaća i do 8400 dolara mjesečno i također im osigurava besplatan smještaj, Google zbog svoje šarene i otvorene korporativne kulture i pomno razrađenog pripravničkog programa i dalje drži status najatraktivnije kompanije za stjecanje prvih radnih iskustava.

View this post on Instagram

not an arcade, a Google office 👔

A post shared by Josiah Tullis (@josiahtullis) on

Tijekom prakse svi studenti na raspolaganju imaju besplatni smještaj u Googleovom kampusu te besplatnu hranu i piće u brojnim kantinama, kafeterijama, imaju mnoštvo mikrokuhinja i prostorija za igru.

Na kampusu se nalaze bazen, dvorana za fitness, čak i vrt u kojem uzgajaju vlastito povrće. Za prijevoz po kampusu na raspolaganju imaju buseve ili mogu koristiti Google bicikle.

https://www.instagram.com/p/4Ip9TAIBfC/?tagged=googleinterns

Kompanija redovno organizira predavanja (primjerice tzv. TGIF koji se održava svakog petka) i druženja s menadžerima i direktorima u Alphabetu, na kojima se priča o ciljevima i novim proizvodima kompanije, gdje se pojavljuju i osnivači Sergey Brin i Larry Page.

John Loo Flickr

Studente na praksi potiče se na sudjelovanje u pomalo iščašenim sportskim aktivnostima svojstvenim Googleu, primjerice tzv. utakmicama u bubble footballu, igri sličnoj nogometu samo što igrači na sebi imaju ogromne balone ili archery tagu, sportu sličnom igri graničara u kojoj se umjesto lopte koriste luk i strijela.

Svaki student dobiva svojeg mentora

Svaki student dobiva mentora, stalnog zaposlenika u Googleu, koji će ga uvesti u projekt na kojem će biti angažiran tijekom prakse. Viši softverski inženjer Dan Ferrara voli raditi sa studentima. Kako je objasnio Business Insideru, i sam je tamo prije pet godina prošao studentsku praksu, a mentor koji je bio zadužen za njega imao je ogroman utjecaj na razvoj njegove karijere. Ljeto je proveo radeći na razvoju nadogradnje za Googleov alat Forms.

“Studenti koji nam dolaze na praksu uglavnom imaju iskustva s radom na možda tisuću linija koda – nemaju nikakvu ideju kako je raditi s deset ili čak stotinu tisuća linija, kaže. No doista cijenimo njihova mišljenja i prema njima se ponašamo kao da su naši stalni zaposlenici”, kazao je.