Nekad je nužno odabrati stranu

Jedna od vijesti dana je da Bayer želi preuzeti Monsanto, pokušali smo pojednostaviti što to točno znači

Ponuda za preuzimanje procjenjuje Monsanto na 62 milijarde dolara

(FILES) This file photo taken on March 2, 2007 shows the plant of German pharmaceuticals and chemicals giant Bayer in Leverkusen, western Germany.
German pharmaceuticals giant Bayer and US agricultural group Monsanto said on May 19, 2016 they are in talks on a possible merger to create a global player in pesticides and seeds, after weeks of speculation about a possible tie-up. / AFP PHOTO / DPA / OLIVER BERG
FOTO: AFP

Njemački konglomerat Bayer danas je poslao ponudu za preuzimanje američke kompanije Monsanto. U slučaju prihvaćanja ponude, to će biti najveća međunarodna akvizicija jedne njemačke firme, i ujedno stvaranje najvećeg svjetskog dobavljača za poljoprivrednu proizvodnju na svijetu.

1. Uvjeti preuzimanja

Ponuda za preuzimanje teška je ukupno 62 milijarde dolara u gotovini te uključuje Monsantova dugovanja, procijenjena na devet milijardi dolara. Ponuda od 122 dolara po dionici je za 37 posto viša od zadnje vrijednosti na zatvaranju trgovanja 9. svibnja, dan prije nego što je Bayer poslao pismenu ponudu Monsantu. Prema neslužbenim informacijama koje prenosi Bloomberg, Bayer bi, kao i u svojim dosadašnjim akzivicijama, prestao koristiti Monsanto brend.

2. Financiranje akvizicije

Bayer preuzimanje planira financirati kombinacijom zaduživanja i dokapitalizacijom, odnosno izdavanjem novih dionica. Upućeni izvori tvrde da Bayer razmatra i prodaju biznisa s lijekovima i preparatima za životinje vrijednog između pet i šest milijardi dolara te prodaju svog vlasničkog udjela u firmi za proizvodnju polimera Covestro, vrijednog oko 5,5 milijardi dolara.

3. Očekuju pozitivan odgovor Monsanta

Poslovanje Monsanta je u posljednje vrijeme pod ogromnim pritiskom, poglavito zbog sudskih sporova s Argentinom i Indijom, srezali su prodajne prognoze, a cijena dionice unatrag godinu dana pala je za 19 posto.

https://twitter.com/surfinwav/status/732948240891412481

Ipak, unatoč svim poteškoćama, Monsanto je i dalje ogromna kompanija, pa ova ponuda pokazuje velike ambicije novog izvršnog direktora Bayera, Wernera Baumanna, koji je na toj poziciji svega tri tjedna. Na mjestu izvršnog direktora naslijedio je Marijna Dekkersa, imenovanog krajem 2010. koji je prešao na mjesto predsjednika Uprave u Unileveru.

4. Dominacija GMO tržištem

Kupnjom Monsanta, Bayer postaje najjača biotehnološka kompanija na svijetu, prvenstveno u pogledu proizvodnje poljoprivrednog sjemena. Bayeru je to od strateške važnosti primarno zbog američkog tržišta, na kojem Monsanto posljednjih dvadesetak godina dominira u prodaji genetski modificiranog sjemena za uzgoj kukuruza i soje.

Baumann je na službenoj presici izjavio kako Bayer očekuje pozitivan odgovor upravnog odbora Monsanta. Najavljeni potez popraćen je žestokim kritikama dijela investitora, a Baumann je te negativne reakcije okarakterizirao kao “neupućene reakcije u medijima”.

5. Investitori napali odluku

Bayerovi dioničari naime, nisu baš oduševljeno reagirali na predstavljeni plan. Nakon vijesti o pregovorima prošlog tjedna, vrijednost dionice Bayera pala je za više od 10 posto, na najnižu razinu u posljednjih sedam godina. Dioničari su zabrinuti da je Monsanto ipak prevelik zalogaj za Bayer, u prvom redu zbog pozamašnog zaduživanja za financiranje akvizicije i izdavanja novih dionica.

Osim toga, dio analitičara, poput Andree Williams iz Royal London Asset Managementa, tvrdi da Monsanto neće prihvatiti cijenu od 122 dolara po dionici, a i taj ponuđeni iznos je za Bayer na gornjoj granici njihovih platežnih mogućnosti. Analitičari problematičnim ističu i to što bi se oko 47 milijardi dolara ukupne vrijednosti financiralo zaduživanjem, a to bi se uglavnom prelilo na Bayerovo poslovanje s proizvodnjom lijekova.

6. Reakcije na Wall Streetu

Nakon službene press konferencije povodom slanja ponude za preuzimanje, vrijednost dionice pala je za dodatnih 3,6 posto na 86,48 eura, odnosno na najnižu razinu od listopada 2013. godine.

Cijena dionica Monsanta prvotno je ostala na razini od oko 100 dolara po dionici, što upućuje na zaključak kako je dobar dio investitora prilično skeptičan prema izgledima da će se ova megalomanska transakcija uistinu i provesti. Tijekom dana, narasla je za oko šest posto.

7. Poljoprivredni biznis godine

Radi se doista o ogromnim kompanijama i brendovima koji su poznati u cijelom svijetu. Njemački Bayer sa sjedištem u Leverkusenu diljem svijeta zapošljava 117.000 ljudi, a njegov segment proljoprivrednog poslovanja sastoji se od proizvodnje poljoprivrednog sjemena pa sve do herbicidnih pripravaka za tretiranje korova, nametnika i gljivičnih oboljenja.

Formalno sjedište Monsanta nalazi se u St. Louisu u Missouriju, a korporacija zapošljava oko 20.000 ljudi. Proizvode sjeme za različite poljoprivredne kulture i kemikalije za njihovo tretiranje, od voća, povrća i žitarica, do herbicida Roundup. Najjači mu je ipak biznis s GMO sjemenom, zbog čega se kompanija našla na žestokom udaru aktivista.

Bayer je istaknuo da će se vrijednost učinaka sinergije popesti na 1,5 milijardi dolara nakon tri godine. Prema projekcijama analitičara, Bayer bi po preuzimanju Monsanta ostvarivao godišnju prodaju od 25 milijardi dolara u segmentu poljoprivrede, a ukupno 67 milijardi dolara, i značajno ostavio iza sebe sve konkurente. Udruženi američki kongloamerati Dow Chemical i DuPont bi prema projekcijama ostvarivali godišnje 16 milijardi dolara, a ChemChina koja je nedavno preuzela Syngentu 15 milijardi dolara u prodaji pesticida i sjemena.

8. Posljedice za industriju

Uslijed niza velikih preuzimanja, industrija proizvodnje sjemena i usjeva u posljednjih se nekoliko godina snažno mijenja. Prošle je godine ChemChina preuzela švicarsku Sygentu za 48 milijardi eura.

Trendu konsolidacije priključili su se i već spomenuti DuPont i Dow Chemical, koji su nedavno najavili spajanje vrijedno 130 milijardi dolara i oformljavanje nove divizije koja će zajednički raditi na stvaranju nove generacije sjemena.