Jedna sigurnosna agencija otkrila je da neki jeftiniji Androidi možda šalju vaše podatke u Kinu

Software se nalazi na 700 milijuna pametnih uređaja

A jounalist uses his mobile phone to take a picture of the Governor of the People's Bank of China, Zhou Xiaochuan during a press conference at the National People's Congress in Beijing on March 12, 2016.
China's leaders are meeting this week for the annual rubber-stamp National People's Congress, where Premier Li Keqiang set a growth target of 6.5-7.0 percent for this year. / AFP PHOTO / WANG ZHAO
FOTO: AFP

Jedna američka sigurnosna tvrtka nedavno je otkrila da se u softwareu nekih jeftinijih Androida nalazi kod zbog kojeg se sve poruke s uređaja svaka 72 sata šalju u Kinu, piše NYT. Naime, neki Android mobiteli u sebi imaju instaliran software koji nadzire razgovore, poruke i kretanje korisnika.

Ovim softwareom zahvaćeni su korisnici mobitela na pretplatu iz cijeloga svijeta, a kineska tvrtka koja je stvorila software, Shanghai Adups Technology Company, kaže da se on nalazi na 700 milijuna mobitela, automobila i ostalim pametnim uređajima.

Nadziru ponašanja korisnika

Američki proizvođač mobitela BLU Products poručio je kako je 120 tisuća njihovih mobitela zahvaćeno ovim problemom zbog čega su unaprijedili svoj software kako bi mogli eliminirati ovaj nepoželjan dodatak. Sigurnosna tvrtka Kryptowire, koja je došla do ovog otkrića, rekla je kako je Adupsov software kineskom serveru prenosio čitav sadržaj tekstualnih poruka, listu kontakata, pozive, informacije o lokaciji i niz drugih podataka.

Stručnjaci za sigurnost nerijetko otkriju ovakve stvari u elektronici, no ovoga puta se radi o iznimci. Naime, smatra se kako je Adups namjerno dizajnirao software kako bi pomogao kineskom proizvođaču mobitela da nadzire ponašanje korisnika. Tako barem pokazuje dokument koji je Adups pokazao nadležnima u BLU-u kako bi im razjasnio nastali problem.

Tvrde da ne surađuju s kineskom vladom

Iz tvrtke su poručili kako kako ta verzija softwarea nije bila namijenjena mobitelima u Americi. “Ovo je privatna tvrtka koja je napravila grešku”, rekla je Lily Lim, odvjetnica koja zastupa tvrtku Adups i dodala kako tvrtka ne surađuje s kineskom vladom kako se pretpostavljalo.

Adups je, naime, napravio kod koji dopušta tvrtkama da s velike udaljenosti upravljaju ovim ugrađenim softwareom, a radi se o važnoj funkciji za koju korisnici ne znaju. Inače kada proizvođač mobitela unaprjeđuje ugrađeni software, korisnici su o tome obavješteni, kao i o tome da će se koristiti njihovi privatni podaci. To nije bio slučaj sa softwareom tvrtke Adups.

Ne zna se koliko je software proširen

Prema njihovoj službenoj stranici, Adups svoj software pruža dvama velikim proizvođačima mobitela iz Kine, ZTE-u i Huaweiu. Tvrtka Google, koja je stvorila operativni sustav Android, rekla je kako sa strankama koje imaju ovaj software radi na tome da se problem riješi.

Iz Googlea su poručili kako ne znaju u kojoj je mjeri Adups proširio svoj software te da su rekli tvrtci da s uređaja koji koriste servise poput Google Play trgovine maknu mogućnost nadzora. Ipak, to ne uključuje uređaje u Kini, s obzirom da su Googleovi servisi tamo dijelomično cenzurirani. S obzirom da Adups nije objavio listu mobitela koji imaju ovaj software, nepoznato je na koji način korisnici mogu identificirati ima li njihov mobitel ovaj software.