Jedno je istraživanje pokazalo kako je SAD najbolja zemlja za poduzetnice

Na zadnjem je mjestu Bangladeš

Jedno je istraživanje pokazalo kako je SAD najbolja zemlja za poduzetnice. Nakon SAD-a, sljedeća je po redu Kanada, potom Australija, Švedska i Velika Britanija. Na izbor je utjecao niz faktora, koji utječu na razvoj biznisa kojega pokreću žene. Među njima se nalaze edukacija, bankarstvo, internet, ali i broj žena koje su već osnovale vlastite tvrtke ili su na vodećim pozicijama u nekima od najvažnijih organizacija i kompanija.

Međutim, iako je SAD prema ovom istraživanju najplodnije tlo za poduzetnice, i dalje ima nekoliko mana. Primjerice, tek se tri posto tvrtki u vlasništvu žena dobije venture kapital. Osim toga, u Silicijskoj dolini, koja se smatra svojevrsnim rajem za poduzetnike, tek jednu od deset tvrtki vode žene.

Proučeno stanje u 31 zemlji

U istraživanje je bila uključena 31 zemlja, a na zadnjim su mjestima Pakistan i Bangladeš, u kojima je ženama obrazovanje poprilično nedostupno, a ako ga i dobiju, teško pronalaze financijsku pomoć prilikom osnivanja tvrtke. S druge strane, neke su zemlje, poput Nigerije, uspjele razviti snažnu mrežu poduzetnica iako nemaju potrebnu infrastrukturu. U toj je zemlji broj muškaraca i žena koji pokreću startupe gotovo jednak, deset muških naprema devet ženskih startupa.

Istraživanje u svom zaključku upućuje na jače poticanje ženskoga poduzetništva i to na način da umanjuju spolne razlike, koje su u poslovnom svijetu itekako vidljive. S druge strane, jedan od problema na koje istraživanje ukazuje jest činjenica da će vlade poticaje uglavnom davati već provjerenim kompanijama, umjesto novima na tržištu. Suprotno bi, ukazuje istraživanje, svakako potaklo raznolikost i zdravu konkurenciju između kompanija.