Nekad je nužno odabrati stranu

Jeftini mobiteli do 2020. će prihode mobilnih aplikacija povećati na 101 milijardu dolara godišnje

Najjača tržišta bit će Indija, Kina, Brazil i Turska

Prihodi od prodaje aplikacija u idućih bi pet godina mogli nadmašiti 101 milijardu dolara, ponajviše zahvaljujući jeftinim mobitelima i širenju pristupa pretplati u zemljama u razvoju, objavila je kompanija App Annie u svojim prognozama prodaje aplikacija do 2020.

Baza korisnika pametnih telefona i tableta do 2020. će narasti više nego dvostruko, sa sadašnjih 2,6 milijardi na 6,2 milijarde. Najveći rast očekuje se u Indiji, Indoneziji, Kini, Meksiku, Brazilu i Turskoj. Prosječna zarada po mobilnom uređaju u istom razdoblju rast će sa 15,4 dolara na 16.2 dolara, najviše zbog pojačanog trošenja u Americi, Europi i na Bliskom istoku, dok će u Aziji rast usporiti.

“Potrošači će provoditi sve više vremena na mobilnom internetu i sve će više novca trošiti na mobilnim platformama”, izjavila je potpredsjednica App Annie za istraživanje i analizu tržišta Danielle Levitas, “Dio tržišta over-the-top mobilnih usluga ulazi u zrelu fazu”. Ovaj rast pokretat će glazbeni i video streaming, aplikacije za dejtanje, bolji hardver i jeftinije pretplate, zatim širenje globalnih servisa poput Spotifya, Netflixa i Tindera te kineskih servisa poput Baiduove verzije Netflixa iQiyi koji je u manje od 6 mjeseci dobio 10 milijuna novih korisnika. Igre će privlačiti većinu novca iako će njihov udjel u ukupnim prihodima padati, sa 85 posto na 74 posto.

Nisu brojali Uber, oglase, online shopping

Povećao se i broj kompanija koje omogućavaju korisnicima da se pretplaćuju na usluge unutar njihovih aplikacija jer online trgovine na to obično uzimaju 30 posto provizije, pa su ljude usmjeravale na registracije preko browsera a ti se prihodi ne uključuju u prognoze o prihodima aplikacija. Ne uključuju se ni prihodi od Ubera, oglašavanja unutar aplikacija ni potrošnja na online shopping, tako da bi se tržište aplikacija u širem smislu moglo procijeniti i na više od 101 milijarde dolara.

Najviše će prihoda i dalje stvarati iOS aplikacije koje se prodaju na Appleovoj trgovini, a Google Play i ostale trgovine za Android povećavat će broj downloada kako se bude povećavao broj korisnika mobilnih uređaja. Ukupni godišnji broj downloada narast će s lanjskih 111 milijardi na 284 milijarde do 2020.Potrošnja u trgovinama aplikacija rast će 24 posto na 50,9 milijardi dolara ove godine, od toga će 2,4 milijarde biti potrošeno u Ameici, 2 milijarde u Europi, Africi i na Bliskom Istoku, a 5,4 milijarde u Aziji koja će nastaviti predvoditi trend idućih 5 godina.

Ključno će biti širenje pametnih telefona i pristupa mobilnim uslugama na golemim nastajućim tržištima, a to će u prvi plan gurnuti aplikacije koje nude stvarnu vrijednost za novac i pomažu ljudima u svakodnevnom životu, zaključuje se u izvještaju App Annie.