Juroslav Buljubašić ispričao nam je kako je HNB donio krajnje bizarnu odluku o stečaju njegove banke

Dioničari najavljuju žalbu i osporavanje odluke HNB-a

Na današnjoj sjednici Hrvatske narodne banke donesena je odluka o podnošenju prijedloga za pokretanje stečajnog postupka Banke Splitsko- dalmatinske (BSD). Kako stoji u obrazloženju HNB-a, odluka je donesena zbog toga što je utvrđeno kako je imovina banke manja od obveza te da Banka zbog toga uskoro neće moći podmirivati svoje obveze.

Za komentar odluke HNB-a o pokretanju stečaja zamolili smo splitskog poduzetnika i najvećeg dioničara banke, legendarnog splitskog poduzetnika Juroslava Buljubašića. “Za odluku HNB-a o pokretanju stečajnog postupka za banku saznao sam iz medija, netom prije nego što smo krenuli na aerodrom po investitore iz Irana”, izjavio je Buljubašić za Telegram.

Banka je likvidna i poštuje sve mjere

“Banka Splitsko-dalmatinska je likvidna, gubici nisu bili iznad kapitala i ispoštovali smo sve propisane mjere, kaže Buljubašić. Gubitak od 35,5 milijuna kuna iz prošle godine koji se spominje je rezervacija koju su trebali pokriti novi vlasnici, objašnjava.

“Osim toga, ugovor o prodaji 90 posto njezinih dionica i dokapitalizaciji od strane iranskih investitora potpisali smo prije dva tjedna”, kaže Buljubašić. “Umjesto suglasnosti, od HNB-a smo dobili pokušaj da banku pošalje u stečaj”, kaže.

“Svi dioničari, kao i ja osobno ostali su zatečeni, s obzirom da HNB nije imao razloge za ovakav potez. Pripremamo žalbu kojom ćemo osporiti pokretanje stečaja nad bankom jer za to nema nikakve osnove. Jedino što mogu reći da je ova odluka ima za cilj zatvoriti sve manje banke u Hrvatskoj, a tržište prepustiti velikim igračima”, zaključuje Buljubašić za Telegram.

Pozicija malih banaka na tržištu

Buljubašić je krajem ožujka ove godine za Telegram iznio svoje viđenje političke i ekonomske situacije. Kritizirao je Hrvatsku narodnu banku zbog politike u slučaju kredita u švicarsim francima, kao i poziciji prema malim domaćima bankama na tržištu.

“U današnjim uvjetima na financijskom tržištu na kojemu dominira 95 posto stranih banaka, male banke su pritisnute konkurencijom velikih banaka sa stogodišnjim iskustvom u bankarskom biznisu, ali i dodatnim propisima HNB-a koji za sebe kaže da posluje nezavisno od države i bilo čijeg utjecaja. Praksa ipak govori da su nezavisni na isti način kao što je bio nezavisan i NDH”, kazao je tada Buljubašić.

Pljačka građana i najskuplje zaduživanje

“Male banke u Hrvatskoj građanima nisu nudile kredite u švicarskim francima jer nije bilo štednje u švicarcima. To su napravile strane banke, kojima nije bilo dopušteno kreditiranje švicarcima u svojim zemljama, pa su uvozile švicarske franke iz svojih domicilnih banaka i zaduživale Hrvate. Kreditiranje u švicarskim francima pretvorilo se u pljačku građana, zbog koje su mnogi ostali bez domova i imovine,” izjavio.

“Da je HNB bio hrvatski i da je štitio interes hrvatskih građana, to se ne bi dogodilo. I sada imate situaciju da su kamate na štednju sve manje, zaduživanje za tvrtke i građane je najskuplje u Europi, što nas sve skupa još dublje gura u financijsku ovisnost i ponor. Uz sve to, sada imamo kreditni rejting označen kao smeće, a HNB i dalje kaže kako dobro radi svoj posao”, kazao je.