Kažu da je ovo najgori početak godine na burzama u zadnjih 28 godina

Širenje panike iz Kine na zapadne burze postalo je običaj, analitičari kažu nepotreban

FOTO: AFP

Burze u cijelom svijetu imale su najgori početak godine u zadnjih 28 godina, objavio je u četvrtak Bloomberg. Dow Jones je izgubio više od 350 bodova nakon što je u Kini dva puta u tjedan dana trgovanje dionicama obustavljeno zbog više od 5 posto pada, a nije pomogla ni izjava Georgea Sorosa da vjerojatno počinje kriza gora od one 2008.

Rasprodaja je počela u Kini gdje je središnja banka ovoga tjedna zbog pada vrijednosti dionica intervenirala dva puta i u sustav ubacila više od 30 milijardi dolara. Cijena nafte na američkom je tržištu posljedično je potonula na 33 dolara po barelu, ulagači su već bili nervozni zbog ovotjednih podataka o daljnje usporavanju rasta u kineskim sektorima usluga i industrije, što znači manju potražnju u najvećoj svjetskoj uvoznici nafte, a da je situacija u Kini teža nego što bi željeli, ulagači očitavaju iz devalvacije kineske nacionalne valute, odluke nakon koje je kineska vlada više puta morala spašavati tečaj.

Pd početka 2016. izgubljeno je 2,5 bilijuna dolara

Cijene bakra prvi su put od 2009. pale ispod 2 dolara. Očekivano, masa ulagača odlučila je skloniti kapital u zlato pa je cijena zlata jako narasla. Ulagače i analitičare brine i devalvacijajena

Ukupno je na vrijednosnicama od početka godine izgubljeno 2,5 bilijuna dolara. Na velikom udaru su američki proizvođači nafte zaduženi obveznicama koje su sada junk a cijena nafte uporno pada.

Pretjerane reakcije ulagača

Indeks S&P500 u četvratk je pao 2,3 posto, od početka godine 4,9 posto, to je njegov najgori početak godine od 1928. MSCI Globalni Indeks pada četvrti dan za redom, ove godine ukupno 5,2 posto. Indeks Stoxx Europe 600 pao je 2,2 posto, ukupni pad u Europi od početka godine je 5 posto. njemakči DAX pao je ispod 10.000 prvi put od listopada, MSCI Asia Pacifik pao je 2,1 posto, Mjerodavni indeksi u Australiji, Japanu, Singapuru u Tajlandu pali su više od 2 posto.

Većina analitičara i dalje misli da su ovo pretjerane i prolazne reakcije, širenje panike iz Kine na zapad postalo je loša navika ulagača, više ih brine trajna nestabilnost financijskih tržišta, daljnje jačanje dolara, moguća kriza u zemljama u razvoju i rast zaliha nafte.