Kina bilježi najlošije kvartalne rezultate od 2009. Neki analitičari tvrde da stanje zapravo nije dramatično

Analitičari kineski rast u 2015. procjenjuju na 6,8 posto, a u 2016. na 6,5 posto

Kina se sprema prijaviti najlošije kvartalne rezultate od završetka financijske krize, a prema anketi koju je CNNMoney proveo među ekonomskim analitičarima u prvom kvartalu 2015. očekuje se rast BDP-a od 7 posto.

Ovakvi rezultati predstavljaju značajan pad u odnosu na zadnji kvartal 2014. kada je rast BDP-a bio 7,3 posto. Analitičari kineski rast za ovu godinu procjenjuju na 6,8 posto, a za iduću dodatno usporavanje rasta koji bi trebao biti oko 6,5 posto.

Kad je u pitanju Kina početak godine nikad nije zahvalan period za davanje prognoza ekonomskih kretanja zbog dugačkih praznika povodom njihove nove godine, ali mnogi pokazatelji upućuju na usporavanje rasta.

Pad tržišta nekretnina

Iako je procjena analitičara u skladu s najavama kineskih vlasti od 7 posto rasta, ukoliko dođe do dodatnog usporavanja rasta, očekuju se stimulativni potezi Pekinga. U ovom trenutku jedan od najvećih rizika za kinesku ekonomiju predstavlja sve slabije tržište nekretnina.

“Iako ne očekujemo dramatično usporavanje, mišljenja smo da će se otežavajući pritisci slabog tržišta nekretnina nastaviti u narednim mjesecima. Smatramo da će Kina u idućih nekoliko mjeseci povući određene makroekeonomske poteze kako bi osigurala da rast ne padne puno ispod ciljanih 7 posto”, napisao je u izvješću Louis Kuijs, analitičar Royal Bank of Scotland.

Kineske vlasti su ranije ove godine pokušali sektor nekretnina dovesti u red donošenjem mjera za povećanje prodaje nekretnina i ubrzavanje gradnje. Međutim, neki analitičari ističu da te mjere neće biti dovoljne.

Tu su i drugi rizici usporavanja rasta poput odljeva kapitala iz zemlje te veliki dug lokalnih samouprava.

Usporavanje nakon tri desetljeća dvoznamenkastog rasta

Ukupno gledajući, ekonomski analitičari od Pekinga očekuju smanjenje kamatnih stopa, smanjenje uvjeta o bankovnim rezervama i daljnja monetarna popuštanja u svrhu poticanja ekonomije.

Kretanje BDP-a je najobuhvatniji pokazatelj ekonomskog zdravlja Kine i ključna brojka koju treba promatrati u pokušaju kineskih vlasti da stvore domaću potražnju koja će biti glavni pokretač BDP-a.

Kina je posljednja tri desetljeća imala rast oko 10 posto, čime je povećala prihode kućanstava i postala druga najveća ekonomija svijeta. Međutim, došlo je vrijeme usporavanja rasta, a lanjski rast od 7,4 posto, najmanji je u zadnje 24 godine.

Službene kvartalne brojke Pekinga očekuju se 15. travnja.