Kina odjednom sumanuto kupuje magarce, a Afrika se od toga žestoko brani. Evo u čemu je stvar

Rastuća potražnja za magaracima uzrokuje ekološke i ekonomske probleme

A man stands next to his donkey before a traditional donkey race in the village of Sakule, 40 kms (25 miles), north of the Serbian capital Belgrade on March 20, 2010.   AFP PHOTO / Andrej ISAKOVIC / AFP PHOTO / ANDREJ ISAKOVIC
FOTO: AFP/AFP

Želatina proizvedena od magareće kože ključni je sastojak jednog od omiljenih tradicionalnih lijekova u Kini, poznatom kao E Jiao, koji se koristi za liječenje čitavog niz bolesti, od prehlade do nesanice.

No, kako se rastuća sila okreće prema naprednoj industrijii i daleko od tradicionalne poljoprivrede, u zemlji se uzgaja sve manje magaraca. Državne statistike pokazuju da je njihova populacija pala sa 11 na 6 milijuna u posljednjih 20 godina, piše CNN.

Kina sada sve više gleda prema Africi kako bi popravila tu statistiku, i uvozi magarce iz zemalja diljem tog kontinenta. No, nekoliko je zapreka koji spriječavaju tu trgovinu.

Zabrana prodaje

Niger je posljednja afrička zemlja koja je zabranila prodaju. Vladini dužnosnici izvjestili su da je 80.000 životinja prodano ove godine do sada, u usporedbi s 27.000 u 2015. te su upozorili da će se magareća populacija “desetkovati” ako se nastave ovakvi trendovi.

U kolovozu, Burkina Faso je poduzela sličan korak, nakon što je 45.000 magaraca zaklano u šest mjeseci, od ukupne populacije od 1.4 milijuna. U oba slučaja, skočila je vrijednost magaraca te je cijeli posao doveo do vrijednog dotoka strane valute. No, sve je to imalo svoju cijenu.

Osim oštećenja same populacija magaraca, nova je industrija izazvala ekološke i ekonomske probleme. Širenje klaonica prouzročilo je reakciju. U selu Balole u Burkini Faso, lokalni farmeri su navodno napali i zatvorili klaonicu u znak protesta zbog krvi i iznutrica koje su curile u njihove zalihe vode. Magareći boom privukao je i farmere koji su se bavili drugim granama, što je rezultiralo inflacijom.

Inflacija u drugim sektorima

“U Nigeru i Burkini Faso rastuća vrijednost magareće kože i mesa stvorilo je inflatorski utječaj na druge sektore”, kaže doktor Emmanuel Igbinoba. “Cijena ostalih životinja porasla je zbog magaraca, ne zato što je postojala potražnja za tim životinjama, što je izazvalo neravnotežu u gospodarstvu”, kazao je.

Kineski veliki apetit za magarce stvara prilike za izvoznike, ako pomno planiraju, kaže Igbinoba. Burkina Faso je objavila planove za regulacijom prodaje magaraca, ali će se suočiti s konkurencijom kontinentalnih rivala. Velika gospodarstva poput Kenije i Južne Afrike postupno povećavaju svoje objekte kako bi mogli ispuniti kinesku potražnju, a crno tržište također cvjeta diljem kontinenta.

Očekuje se kako će se kineska potražnja porasti s rastućom potrošačkom klasom koja je spremna platiti za luksuzne proizvode poput E Jiaoa. Izazov za dobavljaće jest da im ta trgovina bude blagoslov, a ne prokletstvo, zaključuje CNN.