Ljudi, budućnost je ovdje. Sinoć je testiran Hyperloop, revolucionarni koncept javnog prijevoza. I radi!

U pustinji u Nevadi sinoć je testiran koncept Elona Muska

Dok ste vi spavali, u pustinji u američkoj saveznoj državi Nevada uspješno je testiran revolucionarni Hyperloop, koncept transporta za narednih nekoliko stotina godina. U prvom javnom testiranju na svijetu, prototip pogonjen elektormagnetima pojurio je niz tračnicu brzinom od 160 kilometara na sat, u otprilike dvije sekunde koliko je vozio.

Hyperloop, koncept koji je javnosti prvotno predstavio Teslin direktor i izumitelj Elon Musk, zamišljen je kao niz kapsula pogonjenih elektromagnetom, u zatvorenoj, poluvakumiranoj cijevi. Jučerašnji prototip testiran je na otvorenom.

Neobičan san Elona Muska

Kompanija Hyperloop Technologies iz Los Angelesa, sada s novim imenom Hyperloop One, u posljednjoj je rundi financiranja prikupila 80 milijuna dolara za daljnji razvoj. Kompanija u svoja dva pogona, prvom u Los Angelesu gdje je i formalno sjedište kompanije i drugom pogonu smještenom u Las Vegasu u Nevadi, ima preko 150 zaposlenih.

hyperloop-one-test-gif-2.0

Ime Hyperloop Technologies su promijenili zbog česte zabune s miješanja s tvrtkom Hyperloop Transportation Technologies, koja u osnovi radi istu stvar – peti model transporta putovanjem kroz cijev u kapsulama koje bi putnike trebale prevoziti brzinom do 1200 km/h.

Ideju za novi sustav prijevoza superbrzim vlakom predstavio je Elon Musk, osnivač i direktor Tesla Motorsa i Space X-a još 2013. godine. Zbog angažmana na razvoju električnih autmobila i letovima u svemir, ideju hyperloopa je lansirao kao open source projekt i pozvao sve zainteresirane da se okušaju u izgradnji vlaka budućnosti.

Svi su pomislili da je blago poludio, posebno jer se pozivao na nacrte iz 1960-ih. Musk je tada govorio o cijevi koja može povezivati Los Angeles i San Francisco, i putnicima omogućiti da između ta dva grada, umjesto šest il više sati, putuju svega 30 do 40 minuta.

Stiže i konkurencija

Najavili su i da će napraviti studiju izvodljivosti hyperloopa u Finskoj, Švedskoj, Švicarskoj i u Luka Los Angelesa. Pokušaj praktične primjene hyperloopa u transportu najavila je i konkurentska Hyperloop Transportation Technologies koja je pregovarala sa Slovačkom o izgradnji linije za povezivanje Bratislave s Bečom i Budimpeštom.

Iako cijelom ovom konceptu predstoji još dugi put do toga da postane masovno sredstvo prijevoza, sam postignuti napredak, od same ideje do prvog testiranja u posljednje dvije godine, više je nego fantastičan.