Mali portret žene koja je Appleu opalila onu kaznu (i inspirirala pisce Borgena za ulogu premijerke)

Margrethe Vestager, glavna povjerenica antitrustovskog tijela EU

Johannes Jansson/norden.org
FOTO: Johannes Jansson/norden.org/norden.org

Odluka povjerenstva za zaštitu tržišnog natjecanja Europske komisije prema kojoj Apple mora platiti Irskoj vrtoglavih 13,5 milijardi eura poreza, privukla je pažnju svjetske javnosti, naišla na žestoke kritike američke vlade, jako naljutila Irsku i izvršnog direktora Applea Tima Cooka.

Jedni čestitaju i slave, drugi se boje da će kazna Apleu dovesti do ozbiljnog zatezanja diplomatskih odnosa na relaciji Sjedinjenih Država i Europske unije, no čini se da sve te reakcije previše ne diraju Margrethe Vestager, glavnu povjerenicu nadležnog europskog antitrustovskog tijela. “Kako bilo tko može pomisliti da aranžman na temelju kojeg Apple mora platiti samo 0,05 posto poreza može biti pošten”, pita se ova Dankinja.

Temeljita, marljiva i odradi posao

Ovo nije prvi put da je čuvarica pravila igre na jedinstvenom europskom tržištu svojim potezima privukla interes javnosti i medija. Funkciju povjerenika za zaštitu tržišnog natjecanja Europske komisije Vestager je preuzela 2014. godine. “Očekujem da će se manje obazirati na političke interese od njezinih prethodnika”, komentirao je njezino imenovanje na mjesto povjerenice Europske komisije za Bloomberg Christian Riis-Madsen, odvjetnik specijaliziran za pravo tržišnog natjecanja. “Poznata je kao temeljita i marljiva osoba koja odradi posao”.

New Danish Ministers (L to R) Margrethe Vestager, Minister for economy and Interior affairs, Uffe Elbaek, Minister for culture, Morten Oestergaard, Minister for science and innovation and Martin Lidegaard, Minister for energy and climate, pose on bicycles on their way to the Royal Castle, Amalienborg, to be presented to Queen Margrethe on October 3, 2011. AFP PHOTO / AFP PHOTO / SCANPIX DENMARK / MARIE HALD
AFP PHOTO / AFP PHOTO / SCANPIX DENMARK / MARIE HALD AFP

Margrethe Vestager diplomirala je ekonomiju na Sveučilištu u Kopenhagenu, a profesionalnom politikom počela se baviti s navršenom 21. godinom. Od 1998. do 2001. godine bila je ministrica obrazovanja. U parlament je ušla 2001.godine, a šefica stranke socijalnih liberala (Radikale Venstre) postala je 2007. godine.

Osim što je kao noćna mora najjačih svjetskih korporacija došla na glas kao najopasnije dužnosnice Europske komisije, Margrethe Vestager je tijekom političke karijere pokazala razinu šarma i duhovitosti koja je prilično nedohvatljiva većini političara.

Kako piše Financial Times, kada ju je Lars Lokke Rasmussen iz opozicije krizitirao zbog premalog budžeta, hladno je odgovorila: “Neki misle da je budžet dosta malen. Ja sam pomalo oprezna kada muškarci iznose procjene o veličini – to je možda iz ženske perspektive – više me zanimaju učinci”. Ne treba posebno napominjati da su danski mediji nakon te izjave eksplodirali. Njezina dražesna navika pletenja šarenih slonića na sastancima osoblja već je ušla u legendu i poslužila kao inspiracija za videoigru.

Najmoćnija osoba u vladi

Kada je na parlamentarnim izborima 2001. godine pobijedila koalicija lijevog centra, premijerka je postala Helle Thorning-Schmidt, a Magrethe Vestager je imenovana za ministricu gospodarstva. U tom trenutku Danska se borila s izlaskom iz recesije, i bila je ekonomski najlošije stojeća skandinavska država. U zemlji koja je dobro poznata po vrlo velikodušnom sustavu socijalne zaštite, Vestager je provela prilično radikalne mjere rezanja naknada za nezaposlene, a mnogi su tvrdili da je Vestager najjača karika u vladi, moćnija i od premijerke Thorning-Schmidt.

Kao danska ministrica gospodarstva, suprotstavila se regulativi Europske unije i tražila da se olabavi regulatorni okvir za poslovanje banaka Basel 3 donesen nakon izbijanja globalne financijske krize. Basel 3 postrožio je pravila bankarskog poslovanja osobito u pogledu upravljanja rizicima, što je dovelo do prilične nelikvidnosti danskog sustava, u kojem postoji golemo tržište osiguranih hipotekarnih obveznica, najveće u Europi; i to je svojevrsna posebnost danske ekonomije u odnosu na druge države.

Na meti i ruski Gazprom

Iako je sraz s Appleom, najbogatijom kompanijom na svijetu privukao ogromnu pozornost, Vestager je do tada pokrenula popriličan broj zahtjevnih i političkih osjetljivih slučajeva protiv vrlo moćnih kompanija. Samo nekoliko mjeseci nakon preuzimanja funkcije, pokrenula je istragu protiv Googlea, a zbog kršenja pravila tržišnih natjecanja putem specijalnih poreznih aranžmana s Luxemburgom pokrenula je istrage protiv Fiata, Starbucksa i Amazona.

U 2014. ‘nagazila’ je ruski Gazprom, najvećeg dobavljača plina za Europu, pod optužbom da je prekršio antitrustovske zakone postavljajući umjetne barijere u trgovanju s osam europskih zemalja, među kojima su Estonija, Latvija, Poljska, Češka i Slovačka.

Tri istrage protiv Googlea

U prvoj rundi protiv Googlea Vestager je internetskog titana optužila zbog korištenja svoje povlaštene pozicije na tržištu i favoriziranja vlastitih shopping servisa na štetu konkurencije i drugu zbog nametanja posebnih uvjeta proizvođačima mobitela koji žele koristiti njihov operativni sustav Android. Treća tužba protiv Googlea za blokiranje konkurencije odnosi se na Googleovu AdSense for Search, njihov biznis s oglašavanjem na tražilici.

https://twitter.com/JamesLiamCook/status/753541599158763520

Vestager u intervjuima često ističe kako ona osobno nema ništa protiv njih. “Google je napravio nekoliko fantastičnih i inovativnih proizvoda. Ako se itko više sjeća pretraživanja interneta prije pojave tražilice i prije nego smo počeli koristiti Google, zna o čemu pričam. Ti proizvodi su promijenili naše živote nabolje…

Inspiracija za seriju Borgen

Ipak, te genijalne inovacije ne daju ti za pravo da drugima onemogućavaš pravo na poštenu priliku da i oni mogu konkurirati, inovirati i uspjeti na tržištu. Dokaže li se da je Google prekršio pravila tržišnog natjecanja, naša je dužnost da djelujemo na način da europski potrošači i kompanije imaju široki izbor inovativnih proizvoda i i poštenu priliku prezentiranja tih proizvoda potencijalnim kupcima.”

Vestager je u braku s profesorom matematike i filozofije koji predaje u srednjoj školi i ima tri kćeri. Autor popularne danske političke serije Borgen priznao je kako mu je Vestager poslužila kao inspiracija za glavnu protagonisticu Birgitte Nyborg, šeficu manje stranke Moderates, koja je u seriji izabrana za premijerku i bori se s balansiranjem politike i obiteljskog života. “Kao ministricu gospodarstva, glavna glumica u seriji Borgen pratila me cijeli dan da vidi kako to funkcionira”, izjavila je novinarima EU Observera.