Masovna hapšenja u Kini zbog burzi i još jedan rekordni pad na tržištima

U Kini je uhapšeno 200 ljudi, među kojima je i jedan novinar

This screen grab taken from a CCTV footage shows Wang Xiaolu, a financial journalist with the respected business magazine Caijing, confessing on China's main state broadcaster on August 31, 2015. China's main state broadcaster on August 31 paraded Wang Xiaolu "confessing" to causing the stock market "great losses" as authorities seek to rein in a rout on the exchanges. AFP PHOTO / CCTV 
 ----EDITORS NOTE---- RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / CCTV" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS
FOTO: AFP

Kineske su vlasti privele 20 ljudi, među kojima je i novinar financijskog magazina Caijing Wang Xiaolu, zbog širenja glasina o neredu na tržištima dionica i o nedavnoj eksploziji u Tianjinu.

Prema objavi u kineskim medijima koje je prenio CNN Money, Wang Xiaolu (na fotografiji gore) je priveden pod sumnji “u udruživanje s drugima s namjerom širenja lažnih glasina o tržištima dionica i tržištima terminskih ugovora (futures)”.

U pritvoru su završili i neki državni dužnosnici, Liu Shufan iz China Securities Regulatory Commission, koji je optužen za primanje mita, prijevaru i zloupotrebe povlaštenih informacija u trgovanju te osam menadžera iz jedne od najvećih kineskih investicijskih banaka Citic Securities.

Svi optuženici priznali krivnju

Svi optuženi su, prema državnim kineskim medijima, priznali krivnju. Međutim, u Kini nije neuobičajeno da se osumnjičenici primorani na priznavanje krivnje, kao što nije ni neobično da završe u zatvoru zbog širenja glasina.

Ponovni rekordni pad burzovnih indeksa

U Kini trgovanje u ponedjeljak odmah započelo padom od oko 1 posto na šangajskom kompozitnom i šenženskom burzovnom indeksu. Pod utjecajem novog pada u Kini, azijske burze također bilježe pad cijena dionica, a strahuje da bi burze mogle zabilježiti najveći gubitak u posljednje tri godine.

Japanski Nikkei je jutros zabilježio pad za oko 1,5 posto, a znatno bolje nije bilo ni na ostalim azijskim tržištima na kojima cijene dionica padaju za od oko 0,3 i 2,6 posto. azijsko pacifički MSCI indeks je također jutro bio u padu za 0,8 posto.

Kineska vlada odustaje od daljnjih intervencija kupovanjem dionica

Kineska vlada je odustala od ideje da podrži tržište daljnjom kupovinama velikih količina dionica. Umjesto toga, intenzivirat će napore da pronađe i kazni krivce za destabilizaciju tržišta, kažu visoki dužnosnici, a prenosi Financial Times.

Protekla dva mjeseca, državni su fondovi potrošili 200 milijardi dolara pokušavajući stabilizirati tržište koje je od sredine lipnja palo za 37 posto.
Kineske vlasti smatraju da su pogriješili u pristupu spašavanja tržišta dozvoljavajući da previše informacija izađe u javnost, izjavio je viši regulatorni dužnosnik.

Stanje na burzama plod je intervencija kineskih vlasti

Za prošlotjedni kolaps dionica, koji je potaknuo pad globalnih tržišta, djelomično je odgovorna odluka vlasti da se suzdrže od daljnje kupovanja dionica, što su činili od sredine lipnja. Nakon što je kineska vlada više od tjedan dana sa strane promatrala razvoj događaja, u četvrtak su u zadnjih sat vremena trgovanja ponovno su počeli s kupovinom dionica.

Ovo je podiglo šangajski kompozitni indeks pa je dan završio u plusu za 5 posto, a indeks je ponovno u raslo za 5 posto u petak. Brokeri i dužnosnici kažu da je ova posljednja intervencija imala za cilj stvaranje pozitivnog ozračja na burzi zbog priprema za veliku vojnu paradu ovog tjedna, koja se održava u čast 70-godišnjice pobjede kineskog naroda nad japanskom agresijom.

Regulatorni dužnosnici tvrde da je ovo bila iznimka te da će se vlada povući iz daljnje kupnje dionica. Umjesto toga, namjeravaju prebaciti fokus na daljenje provođenje istrage i kažnjavanje onih za koje vjeruju da su uzrokovali ovakvo stanje na tržištima kapitala, iskorištavajući vladino povlačenje iz trgovanja radi vlastite zarade, te onih koji su opstruirali vladine pokušaje uspostave stabilnosti na tržištima.