MasterCard je upravo dobio povijesno visoki zahtjev za odštetom, britanski klijenti traže 14 milijardi funti

Tuže ih zbog zbog visokog naknada za kartične usluge

FOTO: pixabay

Kartična kompanija MasterCard suočena je sa zahtjevom za odštetu u visini 14 milijardi funti koju zahtjevaju korisnici iz Ujedinjenog Kraljevstva, piše The Wall Street Journal. Razlog zbog kojeg traže toliku odštetu su visoke naknade za obradu kartičnih plaćanja.

Zahtjev su podnijeli u četvrtak pred Sudom za ravnopravnost tržišta u Londonu, a iznos koji traže od MasterCarda opisuje se kao najveći u britanskoj pravnoj povijesti. Do potraživanja je došlo nakon presude Europskog suda pravde iz 2014. godine. Odlukom suda podržana je ocjena Europske komisije prema kojoj Mastercardovo višestruko naplaćivanje naknada za obradu kartičnih plaćanja krši zakone o tržišnoj konkurenciji. To se odnosi na razdoblje između 1992. i 2007. Odluka Europskog suda pravde je konačna i na nju nije bilo mogućnosti žalbe.

Nekorektan sustav naplaćivanja naknada

Svaki put kad bi korisnik kupio nešto karticom, njegova banka bi mu naplatila naknadu od banke prodavača. Europska komisija je tvrdila kako je sustav naplaćivanja nekonkurentan i umjetno povećava cijene za potrošače. Dopuštajući bankama da naplaćuju veće naknade, kompanije kreditnih kartica dale su im poticaj kako bi koristile njhove, a ne one od konkurencije.

“Naknade koje je MasterCard naplaćivao Komisija je već proglasila ilegalnima, tako da u ovom nastavku moramo samo dokazati kolika je šteta napravljena korisnicima zbog Mastercardovog nekonkuretskog ponašanja”, stoji u priopćenju odvjetničkog ureda Quinn Emmanuel Urquhart & Sullivan LLP koji je podnio tužbu.

Do brojke od 14 milijardi funti, u odvjetničkom uredu, došli su proučavanjem javno dostupnih podataka o korisničkim transakcijama u Ujedinjenom Kraljevstvu, kao i u on-line kupovinama. Grubi podatak kaže kako se radi o 40 milijuna korisnika u više od 15 godina, na dobivenu brojku dodali su i kamate.

Visa neće imati takvih problema

“I dalje se ne slažemo s osnovom ovog zahtjeva i žestoko mu se protivimo,” rekao je glasnogovornik MasterCarda. Mastercard je druga najveća kartična kompanija, nakon Vise. Sedam godina su bili na sudu protiv odluke Europske komisije, što je završilo presudom na Sudu pravde, piše BBC.

“Uvjeren sam da će Sud za ravnopravnost tržišta u Londonu odobriti ovaj zahtjev, i radujem se mogućnosti da predstavimo naš slučaj. Ovo je ključan trenutak za obeštećenje svih korisnika ove zemlje”, rekao je odvjetnik Walter Merricks, koji je i podnio zahtjev u ime korisnika.

Iz odvjetničkog ureda koji je podnio tužbu tvrde kako njihov najveći rival Visa neće dobiti sličan zahtjev, iako su također naplaćivali slične namete, zato što su pristali smanjiti naknade na razinu koja je bila prihvatljiva Europskoj komisiji.