MMF misli da Vlada treba pomoći samo Hrvatima kojima zbog švicarca prijeti deložacija

Ne želite stvarati dojam da se ovdje krediti ne plaćaju ako se ispolitiziraju, kaže MMF

U konzultacijama Misije MMF-a o monetarnoj politici u Hrvatskoj najviše se govorilo o nenaplativim i teško naplativim kreditima, posebno kreditima u švicarskim francima koji su izazvali cijeli kaos početkom godine.

Članovi Misije MMF-a zaključili su da rješavanje problema s tim kreditima treba ograničiti samo na ljude kojima prijeti ovrha stanova, ostale treba isključiti iz programa pomoći kako se ne bi ugrozile devizne rezerve. MMF smatra da su hrvatske devizne rezerve već tanke i smatraju da ne bi bilo dobro stvarati dojam da se u Hrvatskoj može izbjegavati plaćanje kredita ako se oni politiziraju. Inače, zaključili su da će hrvatskog gospodarstvo ove godine prvi puta imati rast aktivnosti u 7 godina, predviđaju 0,5 posto.

Udruga Franak prije 10tak dana udružila se sa srodnim organizacijama iz Bosne i Hercegovine, Slovenije i Srbije. Traže ostavke svih guvernera narodnih banaka u regiji, pa tako i guvernera Borisa Vujčića, što je on javno odbio.

Udruga Franak zaoštrila je poziciju

Udruge građana s kreditima u švicarskim francima traže i da državna odvjetništva u regiji istraže odgovornost centralnih banaka koje optužuju za “nemar, namjerno neznanje i zagovaranje interesa jedne strane.”

Udruga Franak krajem ožujka je prekinula pregovore s Vladom odnosno napustili su radnu skupinu u kojoj su trebali pronaći rješenje za prezadužene građane. Optužili su ministra financija Borisa Lalovca da namjerno odugovlači sa zakazivanjem sastanaka a ministra poduzetništva i obrta Gordana Marasa da modele rješenja plasira kroz medije te banke, zbog nesposobnosti ili nespremnosti da smisle model prebacivanja kredita s valutnom klauzulom iz švicarskog franka u euro.

Udruga je u Zagrebu održala prosvjede 25. travnja. Prema njihovim podacima, 125.000 ljudi u Hrvatskoj zaduženo je u švicarskim francima.