Monsanto odbio Bayerovu ponudu od 62 milijarde dolara, no upućeni kažu da ništa još nije gotovo

Monsanto očekuje znatno više od ponuđenih 122 dolara po dionici

A picture taken on May 24, 2016 in Lillo near Antwerp shows the Monsanto logo at the firm Manufacturing Site and Operations Center.  
German chemicals and pharmaceuticals giant Bayer, a household name thanks to its painkiller Aspirin, said this week that it is offering $122 per share in cash for Monsanto, or $62 billion (55 billion euros) in all. It would be the biggest takeover by a German group of a foreign company and would create a new world leader in seeds, pesticides and genetically modified (GM) crops.
 / AFP PHOTO / JOHN THYS
FOTO: AFP

Upravni odbor Monsanta jednoglasno je odbio 62 milijarde dolara tešku Bayerovu ponudu za preuzimanje. Ipak, to još uvijek ne znači da od ove transakcije, kojom bi nastala najveća globalna kompanija za poljoprivrednu proizvodnju neće biti ništa.

Monsanto je naime u svojoj odbijenici napomenuo da vjeruju u prednosti koji bi proizašli iz spajanja dviju kompanija te da poštuju Bayerovo poslovanje. “Ipak, ponuda podcijenjuje vrijednost kompanije i ne ne pruža jamstva da će biti uklonjeni povezani potencijalni financijski i regulatorni rizici”, stoji u priopćenju direktora Hugha Granta.

Dioničari Bayera su skeptični

Iz Bayera je pak jučer javljeno da se vesele nastavku pregovora s upravom Monsanta. kako piše Bloomberg, pomirljivi ton obje strane signalizira da ništa nije gotovo i da će se Bayer najvjerojatnije vratiti s boljom ponudom za preuzimanje. Cijena dionice Monsanta na Wall Streetu je na vijest o nastavku pregovora počela rasti i dosegla 113,49 dolara.

“Kompanija može ponuditi najviše 140 dolara po dionici za Monsanto, a i s toliko visokim iznosom ostvarivali bi dvoznamenkasti rast u srednjeročnom razdoblju”, procijenio je analitičar Jeffrey Holford.

Dioničari Bayera su prilično skeptični oko ove transakcije jer smatraju da Bayer nema dovoljno financijskih sredstava za jaču ponudu, a mnogo njih je procjenilo da je već i ova prva ponuda od 122 dolara po dionici previše. Osim toga, fokusirani su na Bayerov farmaceutski biznis i boje se da će spajanje s Monsantom ugroziti taj segment poslovanja.

Što će reći regulatori?

Osim otpora dioničara, postoji nekoliko stvari zbog kojih bi akvizicija mogla propasti, a tiču se regulatornih zahtjeva i uvjeta transakcije. Primjerice, naknada za odustajanje od sporazuma koju zahtijeva Monsanto bit će znatno viša nego što je to uobičajeno, zbog rizika da će zbog kosolidacije u industriji biti mnogo manje zainteresiranih za kupnju imovine koje će se Bayer i Mosanto rješavati kako bi zadovoljili regulatorne zahtjeve.

Ne treba zanemariti ni mogućnost da regulatori za zaštitu tržišne konkurencije zaustave spajanje jer će tržišni udjel u proizvodnji poljoprivrendnog sjemenja udruženih kompanija popesti na oko 30 posto na globalnoj razini.

Ipak, objema kompanijama je ova transakcija u interesu. Pad cijene proizvodnih dobara poput kukuruza i soje na tržištu snažno je smanjio prihode farmera, ali i kompanija poput Monsanta, te potaknuo konsolidaciju u poljoprivrednoj industriji.

Monsanto je sada dosta laka meta za preuzimanje

Ne manje važno, iako je pionir u proizvodnji GMO sjemena za uzgoj kukuruza i soje te dominira američkim tržištem, Monsanto je u posljednjih godinu dana izložen žestokim pritiscima, padom prihoda i i sudskim sporovima s vladama Indije i Argentine, zemljama koje su velika i važna tržišta. Cijena dionice pala je za oko 30 posto u posljednjih 12 mjeseci, a prošle je godine otpušteno oko 3200 ljudi, odnosno 16 posto zaposlenika.

Ranije ovog mjeseca, dva najveća američka distributera odbili su kupiti novu vrstu Monsantovog GMO sjemena zbog toga što njegovo korištenje još uvijek nisu odobrili europski regulatori.